Strona głównaPasjeJak słowa zyskują emocjonalne znaczenie

Jak słowa zyskują emocjonalne znaczenie

Wielu ludzi, a także przedmiotów w życiu codziennym ma znaczenie emocjonalne. Na przykład, para wełnianych skarpetek ma taką wartość emocjonalną, jeśli była ostatnią rzeczą, którą babcia zrobiła na drutach przed śmiercią. To samo dotyczy słów.
Jak słowa zyskują emocjonalne znaczenie [fot. S. Hermann & F. Richter from Pixabay]
Przykładowo, imię nieznajomego na początku nie ma wartości uczuciowej, ale jeśli z rozwinie się romantyczny związek, to samo imię nagle nabierze pozytywnego wydźwięku. Naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze zbadali, w jaki sposób mózg przetwarza takie bodźce, które mogą zyskiwać aspekt pozytywny lub negatywny.

Naukowcy przeanalizowali, w jaki sposób ludzie kojarzą neutralne znaki, słowa i twarze ze znaczeniem emocjonalnym. W ciągu zaledwie kilku godzin uczestnicy uczyli się tych połączeń poprzez proces uzyskiwania nagród i . Na przykład, jeśli zawsze otrzymywali , gdy widzieli pewne neutralne słowo, nabierało ono pozytywnego skojarzenia. Jeśli jednak tracili pieniądze za każdym razem, gdy przedstawiany był im dany wyraz, budowali negatywne skojarzenia. Co ciekawe, badania pokazują, że ludzie uczą się pozytywnych asocjacji znacznie szybciej niż skojarzeń neutralnych lub negatywnych: coś pozytywnego błyskawicznie kojarzy się ze słowem lub z twarzą określonej osoby.

Za pomocą elektroencefalografii (EEG) sprawdzono także, w jaki sposób mózg przetwarza różne bodźce. Zazwyczaj mózg określa, czy obraz lub słowo są pozytywne, czy negatywne po około 200-300 milisekundach. - Słowa związane z utratą wywołują reakcje neuronalne w korze wzrokowej już po 100 milisekundach - mówi dr Louisa Kulke, autorka badania. - Mózg w mgnieniu oka rozróżnia, jakie nowo poznane znaczenie ma dla nas wyraz, zwłaszcza jeśli jest niekorzystne - dodaje.

Wreszcie, wydaje się też, że znaczenie ma, czy to słowo jest już znane człowiekowi (np. „krzesło" lub „drzewo"), czy też jest fikcyjne, tj. nie ma go w języku (np. „napo" lub „foti") . Zatem istniejące znaczenie semantyczne wydaje się odgrywać rolę w , które kojarzymy z danym słowem.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy