Strona głównaPasjeRóżnorodna aktywność niezbędna, by uniknąć demencji

Różnorodna aktywność niezbędna, by uniknąć demencji

Seniorzy zaangażowani w różne zajęcia mogą istotnie zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji, przekonują eksperci z Uniwersytetu Simona Frasera.
Różnorodna aktywność niezbędna, by uniknąć demencji [fot. Yerson Retamal from Pixabay]
Podejmowanie całego zestawu aktywności, takich jak np. , lekkie ćwiczenia i dbanie o kontakty z bliskimi, może powstrzymać osłabienie pamięci u osób w wieku 65 - 89 lat bardziej niż jakakolwiek jedna konkretna czynność.

Efekty angażowania się w różnorodną kombinację czynności zwiększały się wraz z wiekiem i miały istotniejszy wpływ na zdolności poznawcze, niż takie czynniki, jak poziom wykształcenia lub pamięć pierwotna.

Badanie objęło ponad trzy tysiące osób uczestników. Poproszono ich o informację, jak często angażują się w 33 czynności - określili to od „nigdy" przez „co najmniej raz w miesiącu" oraz „kilka razy w miesiącu" do „codziennie".

Pytano o hobby, takie jak gotowanie, czytanie, granie w karty i inne gry oraz spacery, a także o spotkania z rodziną i przyjaciółmi oraz kontaktowanie się innymi poprzez e-maile, rozmowy telefoniczne, czy osobiste wizyty.

- Wyniki badań pokazują, że ryzyko rozwoju demencji można zmniejszyć poprzez połączenie kilku codziennych czynności - takich jak korzystanie z komputera i granie w gry słowne - mówi prof. Sylvain Moreno, współautor badań.

- Uczeni uważali, że genetyka stanowi główny czynnik wpływający na zdrowie poznawcze, jednak nasze odkrycia pokazują coś innego. Wraz z wiekiem regularne podejmowanie różnych aktywności jest ważniejsze niż genetyka lub obecne zdolności poznawcze - dodaje prof. Moreno.

Według uczonych takie wyniki mogą mieć istotny wpływ na politykę zdrowotną związaną ze starzeniem się, w tym na popularyzację nowych programów społecznych, które pomogłyby seniorom zachować aktywność umysłową w starszym wieku.

W starszym wieku zwiększa się ryzyko i innych zaburzeń neurodegeneracyjnych, na które nie ma lekarstwa, stąd tak ważna jest profilaktyka. - Obecnie około 55 milionów ludzi cierpi na demencję, a liczba pacjentów prawie się potroi do 2050 roku w związku ze populacji - mówi prof. Moreno. - Opieka nad pacjentami z demencją jest trudna, pracochłonna i długotrwała, co generuje wysokie koszty dla systemów opieki zdrowotnej - dodaje prof. Moreno.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy