Strona głównaPasjeTwój pies doskonale cię rozumie. Przetwarza ludzką mowę podobnie jak ty

Twój pies doskonale cię rozumie. Przetwarza ludzką mowę podobnie jak ty

Węgierscy naukowcy odkryli, że najlepsi przyjaciele człowieka naprawdę wiedzą, co się do nich mówi - rozumieją zarówno wypowiadane słowa, jak i umieją interpretować intonację głosu.
Twój pies doskonale cię rozumie. Przetwarza ludzką mowę podobnie jak ty [© Budimir Jevtic - Fotolia.com] Uczeni poddali mózgi psów badaniom funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI) podczas emisji głosu trenera i odkryli, że psy mają „poczucie nagrody", gdy zarówno słowa, jak i intonacja wskazują na pochwałę.

Ustalono też, że psy przetwarzają naszą w sposób podobny do ludzkiego. Znaczenie słów analizowane jest w lewej półkuli, zaś intonacja w regionie prawej półkuli.

Autorzy przez kilka miesięcy trenowali 13 psów tak, by zwierzęta umiały trwać bez ruchu podczas badania fMRI (co jest niezbędne dla uzyskania adekwatnych wyników). Okazało się, że aktywność mózgu zmieniała się, gdy odtwarzane były nagrania głosów trenerów przez słuchawki. Odtwarzano różne komunikaty, były to zarówno pochwały (takie jak „dobra robota!") lub słowa neutralne (na przykład, „jednakże" czy „niemniej") w połączeniu z intonacją oznaczającą pochwałę lub mającą wydźwięk obojętny.

Okazało się, że słowa pochwały spowodowały wzrost aktywności w lewej półkuli mózgu przy obydwu rodzajach intonacji, co sugeruje, że, podobnie jak ludzie, używają tego obszaru mózgu do przetwarzania rozpoznawanych słów łącząc je z ich sensem. Jednocześnie zmiana rodzaju intonacji spowodowała zmianę aktywności w obszarze prawej półkuli.

Co więcej, uczeni obserwowali tzw. ośrodek nagrody, który jest stymulowany przez przyjemne rzeczy, takie jak , pieszczoty i , i okazało się, że stawał się aktywny, kiedy czworonogi słyszały słowa pochwały wypowiedziane z pozytywną intonacją. „To pokazuje, że dla psów pochwała może działać jak nagroda, ale działa najlepiej, jeśli i słowa, i intonacja pasują do siebie. Zatem psy nie tylko odróżniają to, co mówimy i jak mówimy, ale mogą to łączyć dla poprawnej interpretacji wydźwięku usłyszanych komunikatów", wyjaśniają autorzy badań z Uniwersytetu w Budapeszcie.

Jak uważają uczeni, badanie ma znaczenie dla oceny ewolucji języka. Neuronowy mechanizm ludzi do przetwarzania mowy nie jest specyficznie ludzki, wydaje się, że dotyczy też innych gatunków.

Tagi: pies mowa, pies

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy