Strona głównaPasjeUwaga na lilie wielkanocne - są śmiertelnie niebezpieczne dla kotów

Uwaga na lilie wielkanocne - są śmiertelnie niebezpieczne dla kotów

Lilie wielkanocne, czyli lilie długokwiatowe to popularna ozdoba doniczkowa na Wielkanoc. Właściciele kotów powinni jednak pamiętać, że kwiaty te stanowią zagrożenie dla zdrowia ich pupili.
Uwaga na lilie wielkanocne - są śmiertelnie niebezpieczne dla kotów [fot. Maurisa Mayerle from Pixabay] - Koty mogą się otruć przez zjedzenie jednego lub dwóch liści lub kwiatów - mówi Wilson Rumbeiha z Michigan State University.
Symptomy mogą się ujawnić w ciągu 30 minut od spożycia liści lub kwiatów, wskazuje Rumbeiha. Pierwszym objawem jest depresyjny nastrój, po którym następują wymioty, utrata i utrata masy ciała. Ostra niewydolność nerek rozwija się około 48 godzin po zjedzeniu jakichś części tych kwiatów.

- Zatrucie to problem kotów domowych i dotyczy zwierząt obojga płci w każdym wieku - zaznacza Rumbeiha.
Z doświadczenia klinicznego wynika, że od 50 do 100 procent kotów, które zjadły lilie wielkanocne umiera z powodu zatrucia. Dzieje się tak, dlatego że toksyna nie została jeszcze zidentyfikowana i nie dysponujemy antidotum. Psy oraz zwierzęta laboratoryjne, takie jak myszy i szczury, są podobno niewrażliwe na wspomniane kwiaty.

Jak ustalono, poza lilią wielkanocną, lilie tygrysie i lilie pozłacane także są toksyczne dla kotów. Inne rośliny z tej rodziny również mogą prowadzić do u wspomnianych zwierzaków.

Jeśli podejrzewasz, że twój kot zjadł kwiaty lub liście lilii wielkanocnej, natychmiast zabierz go do weterynarza. Bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej zostało podjęte leczenie, przed wystąpieniem ostrej niewydolności nerek. Pokazano, że ogólna terapia wspomagająca jest bardzo skuteczna, jeśli jest rozpoczęta w ciągu sześciu godzin od zjedzenia kwiatu. Szanse na wyzdrowienie są znacznie zmniejszone, jeżeli leczenie podejmuje się ponad 18 godzin po spożyciu lilii wielkanocnych.

Lilie to nie jedyne wiosenne kwiaty niebezpieczne dla kotów. Wśród stwarzających zagrożenie znajdziemy także popularne w Polsce konwalie. Trujące są także niektóre rośliny doniczkowe, w tym fikusy, aloes, diffenbachia, dracena czy bluszcz.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy