Strona głównaPasje10 zasad biegania zimą

10 zasad biegania zimą

Na bieganie nie ma nieodpowiedniej pogody, dlatego trenować możemy z powodzeniem również zimą. Tym bardziej że jest to sport wytrzymałościowy, który powoduje, że ciało człowieka wytwarza energię cieplną. Pamiętaj jednak o kilku zasadach: stosowanie się do nich sprawi, że bieganie będzie komfortowe, przyjemne i przyniesie Ci dużo sportowej satysfakcji.
10 zasad biegania zimą  [Bieganie, © LMproduction - Fotolia.com]
  1. Zrób rozgrzewkę w domu
    przygotowuje organizm do większego wysiłku, pozwala stopniowo podwyższać temperaturę ciała. Wykonując ją w temperaturze pokojowej, rozgrzejesz mięśnie dużo szybciej niż na zimnie i wietrze. Dzięki temu już od pierwszych kroków biegu mięśnie nóg będą z łatwością i harmonijnie pracować.

  2. Ubieraj się na cebulkę
    Zapomnij o grubym i ciężkim ubraniu! Stosuj system trzech warstw, aby skutecznie odizolować się od zimna. Materiały stosowane obecnie w odzieży sportowej są zaawansowane technicznie i posiadają właściwości termiczne, dzięki czemu optymalnie zarządzają ciepłem. Pierwsza warstwa zapewnia oddychalność, druga izolację, a trzecia chroni przed wiatrem i deszczem.

  3. Pamiętaj o dobrej kurtce
    Nieprzemakalna i wiatroszczelna kurtka to obowiązkowy element biegania w trudnych warunkach atmosferycznych. Jesienią i zimą, kiedy na zewnątrz przez znaczną część dnia jest ciemno, warto aby była dodatkowo wyposażona w elementy odblaskowe.

  4. Chroń głowę
    Nie od dzisiaj wiadomo, że przez głowę ucieka najwięcej ciepła. Zawsze zabieraj ze sobą ciepłą, lekką i miękką czapkę lub opaskę, które ochronią głowę i uszy przed zimnem, wiatrem i śniegiem.

  5. Bądź widoczny
    W zimie bardzo szybko robi się ciemno, więc im więcej elementów odblaskowych masz na sobie, tym lepiej. Genialnym rozwiązaniem na chłodne dni są rękawiczki odblaskowe, które całą zewnętrzną stronę mają pokrytą fosforyzującym materiałem.

  6. Zakładaj odpowiednie buty
    Deszcz lub śnieg będą częstym towarzyszem zimowych biegów. Koniecznie zaopatrz się w z bieżnikowaną podeszwą, która zapewnia optymalną przyczepność na wilgotnej, ale też śliskiej nawierzchni, oraz wodoodporną membraną, dzięki której stopy pozostaną suche.

  7. Nie zatrzymuj się
    Pozostanie w bezruchu na zimnie sprawia, ze nasze ciało i mięśnie bardzo szybko się wychładzają. Biegnij więc prosto do celu i zatrzymaj się dopiero w domu, gdzie spokojnie możesz wykonać rozciąganie po treningu.

  8. Pij odpowiednią ilość płynów
    Oddychanie zimnym powietrzem przyspiesza utratę płynów i może prowadzić do odwodnienia. Zawsze bierz ze sobą wodę i pij małymi łykami podczas biegania i po jego zakończeniu.

  9. Wytwarzaj ciepło jedząc
    Suszone owoce, batoniki zbożowe lub żele energetyczne to pokarmy, które warto zabrać na trening biegowy. Zawarte w nich węglowodany zostaną natychmiast wykorzystane przez komórki mięśniowe i mózgowe do dostarczenia organizmowi energii i do walki z zimnem.

  10. Nie zapominaj o odpowiednim oddychaniu
    Podczas biegania w bardzo zimne i wietrzne dni najlepiej jest i wydychać ustami. Dzięki temu wdychane zimne powietrze zostaje ogrzane, zanim dotrze do oskrzelików. Ale pamiętaj, że nie należy oddychać w ten sposób podczas wzmożonego wysiłku.
Decathlon

Tagi: bieganie, zima, sport

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:16:45, 30-11-2016 ~gość: 77.45.109.xxx

    Mam kilka istotnych uwag:
    ad 1 - odradzam rozgrzewkę w temperaturze pokojowej. Załóżmy, że w pokoju mamy 20 st.C. Ubrani w bieliznę termoaktywną bardzo szybko rozgrzewamy całe ciało. Po piętnastu minutach będziemy ugotowani. A przecież trzeba jeszcze założyć dwie warstwy stroju, bo na dworze jest minus piętnaście. Zapalenie oskrzeli gotowe. Zimą jak i latem zawsze należy rozgrzewać się na świeżym powietrzu, bo dotleniając płuca szybciej rozgrzewamy całe ciało i nie odczuwamy ani przez chwilę szoku termicznego. Osobiście trenuję nawet przy minus dwadzieścia. Mój rekord z młodości to minus 28 st.C. Teraz po sześćdziesiątce już na takie ekstremalne warunki nie pozwalam sobie.
    Ad 8 - kiedy zakładamy, że nasz trening biegowy nie przekroczy intensywności HR 75 proc. i nie potrwa dłużej niż 75 minut nie ma takiej potrzeby, by nawadniać się podczas biegu. Nawadniamy się odpowiednio codziennie.
    Ad 10 - najnowsze badania naukowe udowadniają, że średnio wytrenowany biegacz może oddychać ustami nawet w mroźnych warunkach bez odczuwania ujemnych skutków. A najkorzystniej jest nauczyć się oddychać jednocześnie i nosem i ustami. Tę niełatwą sztukę można opanować w kilka miesięcy. Ważniejsze jest, by wdech był pełny i głęboki a wydech szybki i intensywny.
    Poza tym artykuł spoko!
    Pozdrawiam
    Kazimierz
    ... zobacz więcej
  • 06:35:50, 13-12-2016 kowdan

    Najważniejsze jest odpowiednie ubranie. Sam kiedyś nie sądzilem, ze bieganie zimą jest możliwe.Spojrzenie moje jednak zmieniło sie po tym jak kupiłem sobie specjalną bieliznę termoaktywną. Bielizna taka sprawia,ze jest Wam ciepło i jednocześnie nie pocicie się ( dobrze odprowadza wilgoć).
    Na tej stronie jest artykuł o tym jak taką bieliznę dobrać:
    http://sklepgwinner.pl/blog/jak-dobr...-termoaktywna/
  • 01:08:18, 06-02-2017 wojciech55

    Raczej niezbyt pomocny artykuł. Niby skierowany do początkujących osób w podeszłym wieku, a jednocześnie porusza kwestie dotyczące biegaczy raczej bardziej zaawansowanych. Nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, ale zdaje się, że batony / żele zaczynają mieć sens dopiero przy dłuższych dystansach, na pewno poza zasięgiem kogoś, kto dopiero zaczyna bieganie.
  • 11:57:48, 17-02-2017 wesolysenior

    warto stosować się do takich zasad bo chodzi przede wszystkim o nasze zdrowie.
  • 16:07:14, 18-04-2017 aszczerbik

    Ja też zawsze bałam się biegać zimą. Może czas się przełamać

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy