Strona głównaPasje7 rad jak zrobić idealne zdjęcie

7 rad jak zrobić idealne zdjęcie

Dobry kadr, odpowiednie światło, stabilna ręka – to tylko niektóre elementy, o których trzeba pamiętać, by zdjęcie nie kwalifikowało się do usunięcia. Fotografowanie nie należy do najłatwiejszych zadań, ale wystarczy opanować kilka prostych tricków, dzięki którym każde zdjęcie zasłuży na oprawę.
7 rad jak zrobić idealne zdjęcie [© michaeljung - Fotolia.com] Rada 1. Nie zakrzywiaj horyzontu
Robiąc zdjęcie, należy pamiętać, by horyzont i linie proste zawsze były prostopadłe do kadru, dlatego morze nie powinno się „wylewać”, a ściany przechylać. Jak to osiągnąć? – Statyw nie musi być nieodłącznym narzędziem fotografa – podkreśla Karol Werner, autor bloga Kołem Się Toczy i juror Konkursu Fotograficznego Empikfoto. – Dzięki odrobinie kreatywności, można go z powodzeniem zastąpić czymś, co jest pod ręką, na przykład kładąc aparat na murku czy budując statyw z kamieni.

[b]Rada 2. Pamiętaj – słońce nie zawsze jest Twoim sprzymierzeńcem[/b]
Zbyt duże naświetlenie może spisać je na starty. Unikaj więc robienia zdjęć w samo południe, bo niebo na zdjęciu będzie bardzo jasne, a pierwszy plan praktycznie niewidoczny przez mocny cień. Najlepiej kierować w stronę przeciwną do źródła światła – wówczas unikniemy prześwietlenia fotografii.

[b]Rada 3. Postaw na naturalność[/b]
Przyciągające uwagę zdjęcie musi być naturalne. Odbiorca doskonale wyczuwa sztuczność i brak . – Ważniejsze od technicznych aspektów fotografii jest ujęcie ciekawego momentu i emocji – mówi Agata Nowak, organizatorka Konkursu Fotograficznego Empikfoto. – Jeśli chcemy pokazać krzyk, model powinien krzyczeć naprawdę. Fotografia w tej kwestii jest bezlitosna i zawsze wychwyci zakłamanie.

[b]Rada 4. Kadruj z głową, ale jej nie ucinaj![/b]
W fotografowaniu ludzi, należy przede wszystkim pamiętać, aby kadrując nie „ucinać” kończyn na wysokości stawów. Jeśli dłonie lub stopy nie mieszczą się w kadrze, należy przyciąć obraz w innym miejscu, niż stawy. Przycięcie czubka głowy czy brody także nie jest mile widziane. Może to całkowicie zniszczyć kompozycję zdjęcia i sprawić, że osoba fotografowana będzie wyglądała niekorzystnie.

[b]Rada 5. Nie wciskaj wszystkiego w centrum[/b]
Częstym błędem początkujących fotografów jest umieszczanie głównego elementu zdjęcia w samym środku kadru. Centralna kompozycja odwraca uwagę od innych ciekawych elementów i jest najzwyczajniej w świecie nudna. Można temu zaradzić, umieszczając główny obiekt nieco z boku, zwracając tym samym uwagę odbiorcy także na inne elementy kadru.

[b]Rada 6. Skup się na prostocie – nie sprzęcie[/b]
Pamiętaj, że drogi sprzęt i lata nauki nie są w fotografii najważniejsze. – Liczy się prostota i emocje, a najlepszym aparatem jest ten, który masz przy sobie – wyznaje Krzysztof Adamek, fotograf mody i streetstyle. – Nieskomplikowane kadry to klucz do sukcesu udanej fotografii. Cały sekret dobrego zdjęcia tkwi w prostocie. Najważniejsze jest to, aby po prostu czuć klimat i emocje zdjęcia które się robi.

[b]Rada 7. Nie bój się podejść bliżej[/b]
Często na jednym zdjęciu chcemy uchwycić wszystkie elementy, które mamy w zasięgu wzroku. Warto jednak ograniczyć kadr do najciekawszych punktów, skupiając się na konkretnym przedmiocie, osobie czy obiekcie. Ornamenty na budynku, kolorowe kamyki czy fokus na siedzącą w oddali osobę stworzą dużo ciekawszy obraz niż tak zwane „wszystko i nic”.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć