Strona głównaPasjeBycie molem książkowym pomaga poprawić sprawność mózgu na starość

Bycie molem książkowym pomaga poprawić sprawność mózgu na starość

Czytanie książek, pisanie i inne aktywności stymulujące mózg mogą pomóc zachować pamięć w każdym wieku.
Bycie molem książkowym pomaga poprawić sprawność mózgu na starość [fot. Megan Lee from Pixabay]
- Nasze badanie sugeruje, że „ćwiczenie" mózgu poprzez podejmowanie określonych aktywności przez całe życie człowieka, od dzieciństwa do starości, jest ważne dla zdrowia mózgu w starszym wieku - mówi dr Robert S. Wilson z Rush University w Chicago.

W ramach badania co roku przez sześć lat niemal trzysta osób w starszym wieku poddawało się testom mierzącym i . Seniorzy wypełnili również kwestionariusz dotyczący tego, czy na różnych etapach swojego życia czytali książki, wykazywali się jakąś twórczością pisarską i uczestniczyli w innych stymulujących umysłowo czynnościach.

Po śmierci badanych ich mózgi zostały przebadane pod kątem fizycznych oznak , takich jak zmiany chorobowe, w tym złogi beta-amyloidu i białka tau w mózgu.

Okazało się, że osoby, które podejmowały działania stymulujące umysł zarówno we wczesnym, jak i późnym okresie życia, cechowały się wolniejszym spadkiem pamięci w porównaniu z pozostałymi. Aktywność umysłowa odpowiadała za prawie 15 procent różnicy w sile pamięci i zdolności myślenia, i to po uwzględnieniu ilości złogów szkodliwych białek w mózgu.
W związku z tym nie powinniśmy lekceważyć wpływu codziennych czynności - takich jak czytanie i pisanie - na nasze dzieci, nas samych, a także na naszych rodziców czy dziadków - mówi dr Wilson.
Jak ustalono, tempo osłabienia poznawczego było niższe się o 32 procent u osób z częstą aktywnością umysłową w późnym życiu, w porównaniu z osobami o przeciętnej aktywności. Ci z kolei, którzy rzadko wysilali umysł, odznaczali się o 48 procent szybszym pogarszaniem kognitywnym niż u osoby o średnim poziomie .

Tłum. i oprac. dr Joanna Papiernik, Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy