Strona głównaPasjeDzień Bociana - pomóż im przetrwać

Dzień Bociana - pomóż im przetrwać

Na terenie Polski żyje prawie jedna czwarta światowej populacji bocianów białych. W najbliższym czasie w większości z ich gniazd wyklują się pisklęta. 31 maja obchodzimy Dzień Bociana.
Dzień Bociana - pomóż im przetrwać [fot. Grupa Energa] Młode bociany narażone są na wiele niebezpieczeństw. Główną przyczyną wypadków, jakim ulegają pisklęta, są niebezpieczeństwa wynikające z bliskiego sąsiedztwa cywilizacji. Wsparciem w niesieniu pomocy boćkom uzyskać można pod numerem telefonu 801 26 24 26 (czyli 801 BOCIAN na klawiaturze alfanumerycznej). Konsultanci infolinii udzielają kompetentnych porad w zakresie opieki nad poszkodowanymi ptakami oraz możliwości naprawy uszkodzonych gniazd. Infolinia przyjmuje również zgłoszenia dotyczące nowo zbudowanych, na drutach lub słupach z nieizolowanymi elementami, siedlisk. Przyrodnicy weryfikują m.in. zasadność montowania platform na słupach energetycznych i pomagają w kontaktach z energetykami i odpowiednimi dla konkretnej sprawy lokalnymi służbami. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00, konsultować, można się również drogą mailową pisząc na adres .

Każdego roku z infolinii korzysta około tysiąca osób, chcących pomóc bocianom – mów iMagdalena Berezowska-Niedźwiedź z Fundacji Przyrodniczej Pro Natura. Najczęściej ludzie pytają nas o to, w jaki sposób pomóc poszkodowanemu ptakowi albo gdzie mogą zgłosić gniazdo zbudowane w niebezpiecznym miejscu. W ciągu pięciu lat istnienia na infolinię dokonano blisko siedmiu tysięcy zgłoszeń! – dodaje.

Bociany pod opieką energetyków

Szacuje się, że ponad 70% bocianów mieszkających w Polsce na swoje siedziby wybiera słupy energetyczne. Taka lokalizacja niesie ryzyko porażenia prądem zarówno dla dorosłych, jak i młodych osobników. W trosce o ich dobro od ponad dwudziestu lat energetycy współpracują z przyrodnikami, montując specjalne platformy zabezpieczające. Podnoszenie gniazd ku górze chroni ich mieszkańców przed kontaktem z linią energetyczną oraz zabezpiecza odbiorców energii przed ewentualnymi awariami sieci i przerwami dostaw prądu.

Platformy nie są jedynym przejawem współpracy przyrodników i energetyków na rzecz ochrony bocianów. Dzięki projektowi „Bociany.pl” monitorowany jest stan i kondycja gniazd oraz zbierane są informacje na temat instytucji, a także osób zajmujących się udzielaniem pomocy tym ptakom. Od pięciu lat działa również specjalna infolinia, która telefonicznie i e-mailowo udziela niezbędnych informacji w przypadku stwierdzenia zagrożenia dla bocianów.

Widzisz ptaka potrzebującego pomocy? Dzwoń pod 801 BOCIAN!

Zbieraj sznurki – chroń bociany, dla piskląt to śmiertelnie niebezpieczeństwo

Bociany budują i odnawiają swoje siedziby, znosząc z okolicznych pól przeróżne materiały. W ten sposób do lęgowisk trafiają porzucone plastikowe sznurki stanowiące ogromne zagrożenie dla piskląt. Młode osobniki, które się w nie zaplączą, zazwyczaj nie są w stanie same się uwolnić. Z czasem sznurek zaczyna się zaciskać i wrastać w kończyny powodując uszkodzenia ciała, które mogą skutkować powolną śmiercią zwierzęcia.

Bociany są nam szczególnie bliskie. Któż nie wypatruje ich każdej wiosny, a później nie podziwia ich dostojnego lotu. Są pięknym elementem polskiego krajobrazu lokalnego, dlatego m.in. Grupa Energa od lat podejmuje różne działania na rzecz tego gatunku. Co roku staramy się przygotować coś nowego - tym razem jest to wiersz pt. „Lecą boćki”, autorstwa Krzysztofa Koniecznego, udostępniony w postaci ilustrowanej książeczki oraz piosenki na temat ciekawostek z życia bocianów – mówiAdam Kasprzyk rzecznik prasowy Grupy Energa. –Piosenka nie tylko opisuje fascynujące życie bocianów, ale zachęca również dzieci do tego, by podczas wycieczek i spacerów zbierały porzucone sznurki, chroniąc w ten sposób małe pisklęta przed niebezpieczeństwem – dodaje.

Zebrane sznurki przed wyrzuceniem do kosza można zmierzyć, a osiągnięty wynik przesłać na adres bociany@bociany.pl.

Pomóż śledzić trasy bocianich wędrówek - zgłoś bociana z obrączką

Obrączki pozwalają śledzić przemieszczanie się ptaków oraz zdobywać wiedzę na temat zagrożeń, na które są one narażone.

Dzięki obserwacjom ptaków wracającym do Polski, a także informacjom na temat tego, gdzie dany osobnik dotarł i w jakiej jest kondycji, możliwy jest monitoring tego gatunku w naszym kraju oraz lepsza pomoc . Każdy przypadek zauważenia bociana z obrączką oraz odczytania jej numeru można zgłosić do bazy prowadzonej przez Stację Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk -

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy