Strona głównaPasjeJak gra na pianinie poprawia pracę mózgu

Jak gra na pianinie poprawia pracę mózgu

Na Uniwersytecie Bath sprawdzono wpływ nauki gry na instrumencie muzycznym na zdolność mózgu do przetwarzania obrazów i dźwięków. Okazuje się, że nabycie takich umiejętności nie tylko usprawnia pracę mózgu, ale też poprawia nastrój.
Jak gra na pianinie poprawia pracę mózgu [fot.  ddgoldberg from Pixabay]
Osoby początkujące, które brały lekcje gry na pianinie przez zaledwie godzinę tygodniowo przez 11 tygodni, cechowały się znaczną poprawą w rozpoznawaniu audiowizualnych zmian w środowisku i osłabły u nich objawy depresji, oraz .

Część osób uczyła się grać na pianinie, część regularnie słuchała muzyki, a pozostali stanowili grupę kontrolną. Osoby bez wcześniejszego szkolenia co tydzień przez godzinę uczyły się gry.

W ciągu zaledwie kilku tygodni od rozpoczęcia zajęć z gry na pianinie poprawiła się zdolność do przetwarzania informacji multisensorycznych - tj. wzroku i słuchu. To z kolei daje korzyści w niemal każdej czynności - od prowadzenia samochodu i przechodzenia przez ulicę, po znajdowanie kogoś w tłumie czy uważne oglądanie .

Te multisensoryczne upsrawnienia sprawiły też, że ludzie stali się dokładniejsi w innych zadaniach, wykazali się większą dokładnością w testach dźwiękowo-wizualnych.

Co więcej, osoby uczące się gry na pianinie po kilku tygodniach uzyskały niższe wyniki testów poziomu objawów depresji, lęku i stresu. Według ekspertów trening muzyczny może być korzystny u osób z problemami ze zdrowiem psychicznym.

- Wiemy, że granie i słuchanie muzyki zwykle wnosi radość do naszego życia, a teraz chcieliśmy sprawdzić bezpośredni wpływ krótkiego okresu nauki gry na zdolności poznawcze - mówi dr Karin Petrini z Uniwersytetu w Bath. - takim jak pianino jest złożonym zadaniem: wymaga od czytania partytury, generowania odpowiednich ruchów oraz monitorowania słuchowych i dotykowych informacji zwrotnych, by kontynuować grę. Z naukowego punktu widzenia proces ten łączy wskazówki wizualne z słuchowymi i stanowi trening multisensoryczny - dodaje dr Petrini.

- Okazuje się, że ma to znaczący, pozytywny wpływ na sposób przetwarzania przez mózg informacji audiowizualnych, nawet w wieku dorosłym, kiedy plastyczność mózgu jest zmniejszona - wyjaśnia dr Petrini.

Tłum. i oprac. dr Joanna Papiernik, Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy