Strona głównaPasjeJak zadbać o starzejącego się zwierzaka. Osiem ważnych zasad

Jak zadbać o starzejącego się zwierzaka. Osiem ważnych zasad

Nasze zwierzaki także doświadczają procesu starzenia się i - podobnie jak ludzie - muszą zmierzyć się z określonymi problemami zdrowotnymi. Właściciele psów i kotów mogą im ułatwić ten okres i sprawić, że nie będzie tak uciążliwy. Warto po prostu zaczerpnąć informacji i przestrzegać pewnych zasad. Przejrzyj tych osiem wskazówek.
Jak zadbać o starzejącego się zwierzaka
  1. Przede wszystkim zorientuj się, jakie zmiany czekają twojego pupila i poczytaj o powszechnych kłopotach danej rasy na starość oraz możliwościach leczenia.
  2. Nie przekarmiaj zwierzaka. Wraz z wiekiem słabnie metabolizm, a jednocześnie zmniejsza się poziom aktywności, co sprawia, że zwierzę nie potrzebuje takiej samej ilości kalorii (dotyczy do przede wszystkim psów). To zapotrzebowanie zmniejsza się o kilkadziesiąt procent i jeśli czworonóg będzie otrzymywał tak samo obfite posiłki, może to prowadzić do jego , która sprawia podobne problemy zdrowtne, jak u ludzi.
  3. Zadbaj o jakość karmy. Niegdyś powszechne było karmienie zwierzaków tym, co zostało niezjedzone przez ludzi. Teraz w sklepach dostępne są wyspecjalizowane karmy często wzbogacone witaminami i mikroelementami, które pomogą pupilowi zachować dobre zdrowie. Można też poradzić się weterynarza w zakresie doboru odpowiedniego pożywienia wobec zmieniających się potrzeb żywieniowych zwierzęcia.
  4. Zapewniaj odpowiednią opiekę weterynaryjną. Starsze zwierzęta powinny częściej być zabierane do weterynarza, nawet raz na pół roku zamiast standardowych wizyt corocznych. Daje to większe szanse na szybkie dostrzeżenie objawów choroby i skuteczniejsze leczenie. Badania starszych zwierząt są podobne do tych przeprowadzanych u młodszych czworonogów, ale mogą dodatkowo obejmować testy krwi czy pogłebione obserwacje fizycznych objawów chorób, które są bardziej prawdopodobne u pupili-seniorów.
  5. Zagwarantuj odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Wraz z wiekiem zwierzak staje się mniej energiczny, ale to nie oznacza, że ma być ospałym „kanapowcem". Brak ruchu jest tak samo u niego szkodliwy, jak u ludzi. Nierzadko prowadzi do bolesnego, pogłębiającego się zapalenia stawów.
  6. Zabezpiecz wnętrze. Starsze zwierzęta nierazdko doświadczają kłopotów ze wzrokiem i słuchem, więc zadbaj o to, by były bezpieczne w mieszkaniu, bo mogą im zagrazać niskie ostre krawędzie i i załamania podłoża. Jeśli pies ma , możesz kupić mu kolorową świecącą obrożę, żeby łatwiej było ondaleźć pupila, gdy nie dosłyszy głosu właściciela.
  7. Zwróć uwagę na zmieniający się charakter zwierzaka. To, co nie przeszkadzało młodemu psu lub kotu, może być stresujące dla dojrzałego czworonoga. Może on inaczej reagować na dzieci, , tłum. Nie narażaj pupila na takie stresogenne sytuacje. Do najczęstszych zmian w zachowaniu starszego zwierzaka należą: zwiększona reakcja na dźwięki, dezorientacja, zmniejszona interakcja i reakcje na polecenia, zwiększona drażliwość i , zmiana cykli snu, zwiększona wokalizacja.
  8. Rozpoznaj objawy raka. Nowotwory należą do częstych przyczyn zgonu starszych zwierząt, szzcególnie psów. Do najpowszechniejszych objawów raka u psów należą: brak apetytu i utrata masy ciała, niesłabnące obrzęki, przykry zapach z pyska, krwawienie z jakiegokolwiek otworu ciała, nie gojące się rany, trudności w oddychaniu, kłopoty z oddawaniem moczu lub kału.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X