Strona głównaPasjeJak zrobić dobre zdjęcie? 3 podstawowe rady

Jak zrobić dobre zdjęcie? 3 podstawowe rady

W trakcie wakacji łatwo o chwile, które będziemy chcieli wspominać przez resztę roku. Era kronik rodzinnych pisanych ręcznie skończyła się dawno temu, dziś rządzi fotografia. Zdjęcia są najlepszą pamiątką. Ważne, aby były wyraźne i dobrej jakości.
Jak zrobić dobre zdjęcie? 3 podstawowe rady [© Brocorwin - Fotolia.com] Wszyscy chcemy dobrze wychodzić na . Niestety szeroki uśmiech i piękne tło nie zawsze gwarantują dobry efekt. Podstawą jest solidny sprzęt, np. lustrzanka i jasny obiektyw. W dobie takich aplikacji, jak Photoshop możemy oczywiście wiele poprawić, jednak nie zastąpi to dobrej kompozycji kadru i odpowiedniego ujęcia. Oto kilka reguł, które poprawią jakość naszych fotograficznych wspomnień.

Dobre ujęcie

Istotnym krokiem jest wybranie najlepszego dla nas punktu widzenia. Są trzy możliwości:
 • Fotografowany obiekt jest na wysokości naszych oczu: wówczas zachowana zostaje perspektywa i proporcje.
 • Fotografujemy coś z góry - to lekko zniekształca perspektywę.
 • Robimy zdjęcie ustawiając się poniżej obiektu, dzięki czemu wydaje się on większy.
Kolejna decyzja dotyczy tego, na jakim planie zrobimy nasze zdjęcie. Zależy, co ma być w centrum zainteresowania: obiekt, czy jego otoczenie. Oto kilka przykładowych planów:
 • Plan ogólny (obiekt i jego otoczenie).
 • Plan amerykański ( obiekt ujęty w połowie).
 • Plan pośredni (obiekt zaprezentowany bliżej i przedstawiony w całości).
 • Zbliżenie (wyeksponowanie jednego detalu).

Portrety i zdjęcia grupowe

W przypadku portretu, najlepiej robić go, korzystając z większych zakresów ogniskowych, czyli z tzw. zoomem, i na możliwie małych wartościach przysłony. Wówczas możemy uzyskać efekt ładnie rozmytego tła. Dla portretów najlepsza jest orientacja wertykalna – daje wrażenie bliskości. Dla zdjęć grupowych natomiast optymalna będzie orientacja horyzontalna – daje poczucie głębi, stabilności i dystansu. Dobrze jest zrobić kilka wersji zbiorowej fotografii, gdyż zawsze znajdzie się ktoś, kto w tym momencie poruszy się albo mrugnie...

W sytuacji, gdy chcemy uchwycić ruch, zasady nieco się zmieniają. Dynamiczna wymaga krótszych czasów naświetlania, co oznacza, że przysłona musi mieć mniejsze wartości, czyli być bardziej otwarta (np. f 1.8, f.2.0). Jeśli obiektyw jest ciemny, dobre naświetlenie uzyskuje się poprzez zwiększenie czułości parametru ISO (im większy parametr, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania szumów, czyli zakłóceń obrazu w jego ciemniejszych partiach).

Krajobraz w obiektywie

Niezapomniane to stały element albumów z podróży. Jak je uchwycić najlepiej? Tego typu zdjęcie potrzebuje wyższych wartości przesłony - f 5, f 8. Niezwykle istotne jest kadrowanie. Pomocny jest podział według zasady złotej proporcji. Chodzi tu o nakreślenie na obrazie teoretycznych linii podziału na trzy równe poziome i pionowe części. Stanowią one tzw. trójpodział. Najlepszy efekt uzyskuje się, gdy obiekt umiejscowiony jest na przecięciu poziomych i pionowych linii. To mocne punkty obrazu – na nich zwykle koncentruje się oko.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 10:34:40, 10-10-2011 ariela

  Mozna spróbować swoich sił w konkursie Foto Six Motions a przy okazji skorzystać z rad znanego fotografa reportażysty z wieloletnim doświadczeniem https://www.facebook.com/event.php?eid=216909111704721
 • 20:24:56, 20-10-2011 tomeh

  Dobre zdjęcie, to dobre ujęcie i dobry aparat i wiedza fotografa o ich robieniu. Ogólnie mi się wydaje to trudną sztuką
 • 17:16:38, 21-10-2011 Ajaks

  Ja jeszcze dodałabym - dobre zdjęcie , to - to co w duszy gra
  i pasja do tego co się robi

 • 16:26:48, 28-10-2011 Kaima

  To wszystko prawda - trzeba mieć dobre oko, odpowiedni sprzęt, wiedzę i pasję, umiejętność dostrzegania tego, co nieuzbrojonym okiem niewidoczne i jeszcze trzeba znaleźć sie we właściwym miejscu o właściwej porze.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć