Strona głównaPasjeKOTY. KOTY SĄ MIŁE. To dowiedzione naukowo

KOTY. KOTY SĄ MIŁE. To dowiedzione naukowo

Nie wierz stereotypom. Koty są miłe i wcale nie cechuje ich duży dystans do ludzi, z którymi przebywają. Takie wyniki uzyskano w badaniach behawioralnych przeprowadzonych przez uczonych z Oregon State University.
KOTY. KOTY SĄ MIŁE. To dowiedzione naukowo [fot. GG] wcale nas nie ignorują, choć tak właśnie często interpretuje się ich zachowanie. Okazuje się, że sa miłe i przedkładają interakcje z nami nad np. jedzenie.

Powszechnie uważa się, że koty są egoistyczne i nie budują bliskich z ludźmi tak, jak np. psy. Tymczasem okazuje się, że niewłaściwie odczytujemy ich zachowanie, wyjaśniają behawioryści.

Kolejne testy dowodzą, że koty mają złożone umiejętności społeczno-poznawcze. Natomiast przekonanie, że nie są zbyt towarzyskie, czy trudno je wytrenować, wynika m. in. z tego, że brakuje nam wiedzy na temat bodźców, które najskuteczniej działają w przypadku tych zwierząt.
- Chciałem powiedzieć (…) że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
- KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE.
Terry Pratchett, Czarodzicielstwo
W ramach badań obserwowano kilkadziesiąt kotów. Część z nich niemal od urodzenia wychowywało się w domach, wśród ludzi, część zaś większość życia spędziła w . Zwierzęta obserwowano po pozbawieniu ich jednego z czterech czynników: jedzenia, towarzystwa ludzi, określonego zapachu oraz zabawek. Kiedy następnie umożliwiono im dostęp do tych wszystkich czynników, okazało się, że znaczna część zwierzaków wybierała interakcje z ludźmi.

Co ciekawe, nie odnotowano istotnych statystycznie różnic pomiędzy kociakami wychowywanymi w domach i tym żyjącymi w schroniskach, co oznacza, że potrzeby tych zwierząt są podobne, bez względu na ich historię (choć z pewnością jakoś wpływa na postawy tych czworonogów).

Ustalono, że połowa kotów wybierała towarzystwo ludzi przed wszelkimi innymi bodźcami. 37 proc. zaś preferowało jedzenie. Jak oceniają autorzy badań, to, że koty nie chcą spędzać każdej minuty z ludźmi nie oznacza, że takich chwil sobie nie cenią, wszak my również nie chcemy mieć nieustannych interkacji nawet z osobami, z którymi żyjemy pod jednym dachem...


O wynikach badań napisano w magazynie Behavioural Processes
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy