Strona głównaPasjeKoronawirus: dlaczego podczas spacerów czy biegania trzeba zachować odstęp

Koronawirus: dlaczego podczas spacerów czy biegania trzeba zachować odstęp

Brak mobilności jest bardzo dokuczliwy i wielu ludzi tęskni za zwykłą aktywnością. Jeśli, pomimo ograniczeń, ktoś wybiera się na spacer lub biegi, czy do sklepu, powinien mieć świadomość, że konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości od innych ludzi.
Koronawirus: dlaczego podczas spacerów czy biegania trzeba zachować odstęp [fot. www.urbanphysics.net]
Nie wystarcza metr odległości, aby uniknąć zarażenia się od kogoś już zainfekowanego. I szybkość ruchu, i obecność czynników zewnętrznych, w tym wiatr, mogą mieć wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa w środowisku zewnętrznym.

Uczeni z Politechniki Katolickego Uniwersytetu Lowańskiego oraz Politechniki w Eindhoven sprawdzili, jakie znaczenie ma odległość od biegających, jeżdżących na rowerze, czy spacerujących ludzi dla poziomu ryzyka zakażenia się koronawirusem.

Badania przeprowadzono za pomocą systemu do analizy przemieszczenia się kropelek o różnych rozmiarach. Oceniono, że dla bezpieczeństwa powinny być większe niż ogólnie zalecane.

Symulacje laboratoryjne pokazały, że gdy dwie osoby idą lub obok siebie przy dobrej pogodzie i bez silnego wiatru, ryzyko przenoszenia się wirusa jest niskie, o ile odległość między nimi wynosi dwa metry. Jeśli jednak przemieszczają się w inny sposób, np. jedna osoba biegnie czy idzie za drugą, prawdopodobieństwo zarażenia się jest większe, bo wirus może przez jakiś czas unosić się w powietrzu.

Na podstawie wyników badań w laboratorium eksperci mówią, że bezpieczna odległość wynosi co najmniej cztery metry w przypadku ludzi spacerujacych jeden za drguim i co najmniej 10 metrów podczas biegu. Jeśli chodzi o , to dystans ten powinien być nawet podwojony.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy