Strona głównaPasjeKoronawirus: domowe zwierzęta nie stanowią zagrożenia

Koronawirus: domowe zwierzęta nie stanowią zagrożenia

Pojawiają się informacje, że niektórzy ludzie w obawie przed zarażeniem się koronawirusem pozbywają się swoich zwierząt domowych. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zapewniają jednak, że nie ma żadnych dowodów na to, by koty czy psy mogły przenosić chorobę.
Koronawirus: domowe zwierzęta nie stanowią zagrożenia
Lekarze podkreślają, że koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się z ludzi na ludzi. Jakkolwiek odnotowano sporadyczne przypadki zakażeń psów, pokazują one, że to włąsciciele są powodem infekcji swoich zwierzaków, a nie odwrotnie. Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii (American Veterinary Medical Association, AVMA) wydało oficjalne oświadczenie, w którym czytamy m. in.:
  • Betakoronawirus wywołujący COVID-19 to (wcześniej znany jako 2019-nCoV).
  • Rozprzestrzenianie się wirusa następuje przede wszystkim w przypadku kontaktu z wydzieliną osoby zarażonej, taką jak krople śliny lub śluzu wydostające się podczas kaszlu lub kichania. Przeniesienie wirusa poprzez dotknięcie zanieczyszczonej powierzchni lub przedmiotu, a następnie dotknięcie ust, nosa lub oczu również jest możliwe, ale wydaje się, że jest to droga wtórna. Gładkie powierzchnie (np. blaty, czy klamki do drzwi) „przechowują" wirusa łatwiej niż powierzchnie porowate (np. papierowe pieniądze, czy futro zwierząt domowych), ponieważ te otatnie „pochłaniają" i zatrzymują patogen (wirus) - trudniej jest go przenieść za pomocą prostego dotyku.
  • Obecnie nie ma żadnych leków przeciwwirusowych oficjalnie zalecanych do leczenia COVID-19 i nie jest dostępna żadna szczepionka.
  • Najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania jest unikanie ekspozycji na wirus. Najważniejsze jest podejmowanie działań profilaktycznych.
  • Eksperci chorób zakaźnych oraz wiele międzynarodowych organizacji zajmujących się zdrowiem ludzi i zwierząt zgadzają się co do tego, że w tym momencie nie ma dowodów wskazujących na to, że zwierzęta chorują na COVID-19 lub że przenoszą go na inne zwierzęta, lub też na ludzi.
  • Jeśli nie jesteś chory na COVID-19, możesz bezpiecznie wchodzić w interakcje ze swoim zwierzakiem, tak jak dotychczas, w tym spacerować, karmić zwierzaka i bawić się z nim. Podczas tych interakcji zawsze należy dbać o higienę (np. myć ręce przed i po interakcji; dbać o to, aby zwierzę było zadbane; regularnie czyścić miskę z jedzeniem i wodą, koce zwierzęcia, a także zabawki).
  • Ze względu na dużą ostrożność zaleca się, aby osoby chore na COVID-19 ograniczały kontakt ze zwierzętami i scedowały opiekę nad nimi komuś innemu - chodzi przede wszystkim o spacery z psami i sprzątanie odchodów.
W odpowiedzi na informacje o porzucaniu zwierząt zareagowała też polska Krajowa Izba Lekarsko - Weterynaryjna. Organizacja wskazała, że wiadomości o masowym przyprowadzaniu zwierząt w celu dokonania eutanazji są fałszywe i że nie ma powodu do obaw o zagrożenie epidemiologiczne ze strony domowych pupili.
Podkreślamy, że zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt nie ma obecnie dowodów, iż człowiek może się zarazić koronawirusem od zwierzęcia domowego. Zawsze jednak dobrze jest umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami. Chroni to przed innymi patogenami, które mogą się przenosić ze zwierząt domowych na ludzi.
Naszym zdaniem w sytuacji kiedy właściciel zwierzęcia poddany jest przymusowej dwutygodniowej kwarantannie w związku podejrzeniem wystąpienia koronawirusa, obowiązki wyprowadzania psów na spacery powinny być elementem pomocy sąsiedzkiej lub pomocy ze strony towarzystw opieki nad zwierzętami. A taka pomoc jest całkowicie bezpieczna i nie grozi zakażeniem. Nie jest rozwiązaniem eutanazja lub porzucanie zwierząt.
Z kolei Główny Inspektorat Weterynarii przekazał wytyczne dotyczące postępowania ze zwierzętami domowymi i gospodarskimi w związku z epidemią COVID-19, podobnie jak inne instytucje wskazując że nie stanowią one zagrożenia - nie są bowiem ani biologicznym ani mechanicznym wektorem przenoszenia tej choroby.
Nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi się on w związku z tym nigdzie przemieszczać. Osoby, które nie mogą zapewnić w tym okresie zwierzętom należytej opieki, powinny w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do sąsiadów, znajomych lub rodziny. W przypadku zwierząt domowych (psów), które muszą być regularnie wyprowadzane na zewnątrz, optymalnym rozwiązaniem jest przeniesienie ich na czas trwania kwarantanny do domu nowego opiekuna. Przy braku takiej możliwości należy zorganizować opiekę nad nimi tak, aby wykluczyć kontakt bezpośredni opiekuna z osobą poddawana kwarantannie oraz jej rodziną. W przypadku zwierząt gospodarskich, pomoc ta może polegać na obsłudze zwierząt w pomieszczeniach gospodarskich osoby przebywającej na kwarantannie.
W przypadku braku osób z rodziny, znajomych lub sąsiedztwa, które mogą przejąć opiekę nad zwierzętami, w odniesieniu do zwierząt domowych można rozważyć oddanie zwierzęcia na czas trwania kwarantanny do hotelu dla zwierząt, opcjonalnie innego miejsca mogącego zapewnić bezpieczną nad nim opiekę. Należy również wziąć pod uwagę możliwość poszukania informacji w Internecie o grupach wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w opiece nad zwierzętami.
Osoby, które nie mogą skorzystać z powyższych rozwiązań powinny skontaktować się z właściwym dla miejsca pobytu urzędem gminy. Organy samorządu terytorialnego powinny zaangażować się w tym zakresie we wsparcie dla osób objętych kwarantanną, co wynika z zapisu art. 163 Konstytucji RP, zgodnie z którym samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych. Można także skontaktować się z najbliższym zakładem leczniczym dla zwierząt. Niektóre z klinik, lecznic, przychodni i gabinetów weterynaryjnych mogą włączać się w pomoc osobom znajdującym się na kwarantannie, poprzez czasowe przyjmowanie ich zwierząt, W miarę możliwości i posiadanej infrastruktury (boksy dla zwierząt, izolatki itp.), przy czym będzie to każdorazowo ich decyzja.
Do sprawy odniosły się także liczne organizacje prozwierzęce, informując na swoich stronach internetowych i w mediach społęcznościowych o braku niebezpieczeństwa ze strony domowych zwierzaków.

Redakcja Senior.pl również apeluje o to, by zwierzęta nie stały się ofiarami obecnej sytuacji. Informacje na temat pomocy w opiece nad domowymi pupilami można znaleźć w lokalnych mediach, a także na grupach pomocowych tworzonych w mediach społecznościowych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy