Strona głównaPasjeKot wie, kiedy mówisz właśnie do niego

Kot wie, kiedy mówisz właśnie do niego

Koty zmieniają swoje zachowanie, kiedy słyszą głos swojego właściciela mówiącego tonem skierowanym do nich i nie reagują, kiedy słyszą głos nieznajomego lub właściciela mówiącego do innej osoby. To kolejny dowód na to, że koty mogą tworzyć silne więzi z ludźmi, uważają behawioryści.
Kot wie, kiedy mówisz właśnie do niego [fot. Pexels from Pixabay]
Wiadomo, że ton ludzki różni się w zależności od tego, do kogo się mówi, na przykład inaczej mówimy do niemowląt i . Już wcześniej odkryto, że ton ludzkiej mowy staje się specyficzny, gdy ludzie skierowują swoje słowa skierowany do kotów, ale mniej wiadomo było, jak zwierzaki na to reagują.

Na Uniwersytecie Paris Nanterre sprawdzono, jak 16 kotów reagowało na nagrane wcześniej głosy zarówno ich właściciela, jak i nieznajomego. Raz ludzie zwracali się do kota, raz do innego człowieka.

Autorzy rejestrowali i oceniali intensywność zachowania kotów reagujących na dźwięk, sprawdzając między innymi takie reakcje, jak relaks, poruszanie uszami, rozszerzanie źrenic i poruszanie ogonem.

Dziesięć z szesnastu nie zmieniło swojego zachowania, gdy usłyszały nagrania z głosami nieznajomych wołających je po imieniu. Jednak po usłyszeniu głosu właściciela intensywność ich zachowania ponownie istotnie wzrosła. Koty zwracały uszu w stronę głośników, szybciej poruszały się po pomieszczeniu i miały rozszerzone źrenice, gdy słyszały swoich właścicieli. Według autorów, to pokazuje, że koty potrafią odróżnić mowę swojego właściciela od mowy obcej osoby.

Zaobserwowano też, że koty umieją odróżnić, kiedy ich właściciel mówi tonem skierowanym do nich właśnie, w porównaniu z tonem skierowanym do jakiejś osoby. Nie reagują natomiast, gdy to nieznajomy zmienia ton.

Według autorów odkrycia nadają nowy wymiar relacjom kot-człowiek, a komunikacja z tymi prawdopodobnie opiera się na przyswajaniu przez nie właściciela.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy