Strona głównaPasjeKulinarne łamigłówki: co kryje się pod obco brzmiącymi nazwami potraw

Kulinarne łamigłówki: co kryje się pod obco brzmiącymi nazwami potraw

Każdemu z nas zapewne nie raz zdarzyło się zatrzymać nad kartą dań w restauracji przez dłuższą chwilę, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co kryje się pod wyjątkowo dla nas brzmiącą nazwą potrawy. W takich momentach, z jednej strony odczuwamy ciekawość, ale z drugiej obawę: jak się tę nazwę wymawia? Czym to się je? A jak to smakuje? Te i inne pytania budzić mogą w nas wątpliwości, ale do zdobycia na nie odpowiedzi przygotować się możemy znacznie wcześniej, dokładnie sprawdzając co kryje się pod nazwami dań o obcojęzycznym brzmieniu.
Kulinarne łamigłówki: co kryje się pod obco brzmiącymi nazwami potraw [© azurita - Fotolia.com] Danie idealne na wiosnę - casserole

– Wbrew pozorom jest to potrawa bardzo dobrze znana w kuchni polskiej, bo któż z nas nie jadł nigdy…zapiekanki! Co prawda w swoim rodowodzie przybierała ona również inne formy, jak choćby tę o której informacje możemy znaleźć już w XIX wieku – wtedy tą nazwą określało się zbitą mieszankę mięsa z i ryżem. W późniejszym okresie danie ewoluowało i współcześnie podstawą casserole wciąż jest przede wszystkim mięso lub ryba, a przygotowuje się je i podaje z grubo pokrojonymi warzywami, makaronem lub , i posypanym z wierzchu serem. Samo słowo pochodzi z języka francuskiego i oznacza ceramiczne naczynie w którym przygotowywana jest potrawa. Występuje naprawdę w wielu wariacjach i jest bardzo popularne w wielu kuchniach świata – mówi Piotr Murawski, szef kuchni Knorr.

Ragout, a może ragu?

Należy pamiętać, że te dwa słowa, choć podobne, w praktyce oznaczają dwie potrawy. Można powiedzieć, że ragout to trochę taka francuska wersja naszego gulaszu. Zwykle przyrządza się go z mięsa, zazwyczaj drobiu albo dziczyzny, ryb, owoców morza lub warzyw. Takie równo pokrojone, duże kawałki dusi się w wywarze warzywnym, mięsnym albo rybnym, zwykle doprawionym aromatycznymi . We Francji, w zależności od regionu przyrządza się je z różnych składników. Wyróżnia się jednak dwa podstawowe rodzaje ragout: brązowe i białe, w zależności od sposobu przyrządzenia mięsa.

– Brązowe przygotowuje się z mięsa wcześniej obtoczonego w mące, a następnie obsmażonego. Białe ragout powstaje na bazie mięsa, które nie było wcześniej wysmażone. Charakterystyczną cechą obu odmian jest powolne gotowanie dania na bardzo małym ogniu, które gwarantuje wydobycie najgłębszych smaków z dobranych do przygotowania składników. We Włoszech natomiast, do przyrządzenia tego typu potrawy wykorzystuje się klasyczny sos bolognese. Włoska wersja nie przypomina jednak gulaszu, i znacznie mocniej kojarzona jest z mięsnym sosem, popularnie nazywanym ragout bolognese, bądź ragu alla bolognese – mówi Piotr Murawski.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć