Strona głównaPasjeŁatwiejsze zakładanie stowarzyszeń

Łatwiejsze zakładanie stowarzyszeń

Sejm pracuje nad projektem nowelizacji Prawa o stowarzyszeniach, złożonym jeszcze przez Bronisława Komorowskiego. Nowelizacja zakłada uproszczenie procedur związanych z tworzeniem stowarzyszeń. M.in. z 15 do 7 zmniejszy się liczba osób niezbędnych do założenia stowarzyszenia. Ponadto stowarzyszenie byłoby rejestrowane po stwierdzeniu przez sąd rejestrowy, że statut jest zgodny z prawem.
Łatwiejsze zakładanie stowarzyszeń [© Kurhan - Fotolia.com] Nowelizacja znosi też obowiązek zwracania się przez sąd do starosty lub wojewody z wnioskiem o opinię. Sąd będzie zawiadamiał organ nadzorujący o wpisie stowarzyszenia do KRS, przesyłając jednocześnie odpis postanowienia o wpisie, statut stowarzyszenia, listę założycieli i podjęte uchwały. Organ nadzorujący zachowa możliwość żądania odpisów uchwał walnego zebrania członków stowarzyszenia oraz niezbędnych wyjaśnień, ale będzie musiał to uzasadnić. Członkowie władz stowarzyszenia oraz jego oddziałów regionalnych będą mogli otrzymywać wynagrodzenie za pełnienie swoich funkcji – będzie to jednak musiało być przewidziane w statucie stowarzyszenia.

Projekt nowego zawiera też propozycje przepisów dotyczących oddziałów regionalnych stowarzyszeń. M.in. jeśli działalność takiego oddziału posiadającego osobowość prawną będzie rażąco naruszać prawo lub statut, walne zebranie jego członków (zebranie delegatów) będzie mogło, w drodze uchwały, powołać zarząd komisaryczny. Możliwe będzie też zaskarżenie sprzecznej z prawem lub statutem uchwały zebrania delegatów.

Ponadto projekt zwiększa uprawnienia stowarzyszeń zwykłych. Obecnie nie posiadają one osobowości prawnej, utrzymują się tylko ze składek członkowskich i prowadzą działalność na podstawie regulaminu, bez konieczności wpisu do KRS. Zgodnie z projektem będą mogły pozyskiwać środki na swoją działalność także m.in. z , , zapisów, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz ofiarności publicznej. Jednocześnie nadal nie będą mogły m.in. prowadzić działalności gospodarczej, powoływać jednostek terenowych oraz prowadzić odpłatnej działalności pożytku publicznego.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy