Strona głównaPasjeLubisz ćwiczyć przy muzyce? I słusznie, to pomaga w treningach

Lubisz ćwiczyć przy muzyce? I słusznie, to pomaga w treningach

Dla wielu ludzi istotną częścią treningu jest muzyka. Bez względu na to czy biegasz, jeździsz na rowerze, czy wykonujesz ćwiczenia siłowe, z dużym prawdopodobieństwem masz ulubione utwory, których w tym czasie słuchasz.
Lubisz ćwiczyć przy muzyce? I słusznie, to pomaga w treningach [fot. Firmbee from Pixabay]
Muzyka ma tu znaczenie, ponieważ jej właściwy dobór może inspirować, pobudzać i zapewniać komfort psychiczny. Zawodowi sportowcy każdej dyscypliny często są widziani ze słuchawkami na uszach przed ważnym meczem czy wyścigiem. Co takiego jest zatem w muzyce, że pomaga nam ona zachęcać organizm do wysiłku, mimo fizycznej „niewygody"?

Zbadano to przy użyciu różnych metod naukowych, większość uwagi koncentrowano na formach muzyki popularnej, takich jak rock, dance, hip-hop i R&B.

Jakie są korzyści z muzyki podczas ? Ogólnie rzecz ujmując, jej rolą jest odwrócenie uwagi od wysiłku, podniesienie na duchu i ewentualnie przyspieszenie postrzegania upływu czasu. Naukowcy wskazują na „efekty dysocjacyjne" muzyki, co oznacza, że pomaga skoncentrować się na czymś innym niż objawy zmęczenia. Ostatnie badania neuroobrazowania pokazały, że słuchanie muzyki przekłada się na zmniejszania świadomości wysiłkowej części mózgu, które komunikują - w mniejszym zakresie przekazują sobie sygnały o tym, gdy gra .

Poza tym warto wziąć pod uwagę również wspomnienia, emocje i skojarzenia, które wywołują różne piosenki. W przypadku niektórych osób także to, w jakim stopniu identyfikują się ze stanem emocjonalnym wykonawcy, determinuje ich motywację. Szczególne znaczenie ma też rytm melodii podstawowej. Wreszcie, opracowano też aplikację, która dobiera odpowiednią muzykę, biorąc pod uwagę tętno biegacza. To ostatnie ma szczególne znaczenie, ponieważ badania pokazały, że osoby ćwiczące do muzyki, potrzebowały mniej tlenu niż ludzie, którzy nie zsynchronizowali swoich ruchów z muzyką w tle.

Na podstawie: ;

Oto najlepsze utwory do ćwiczeń:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy