Strona głównaPasjeMiędzynarodowy Dzień Kawy (29 września)

Międzynarodowy Dzień Kawy (29 września)

Dla wielu to pierwszy napój każdego poranka, bez którego trudno dobrze zacząć dzień - chodzi oczywiście o kawę, która stała się jednym z najpopularniejszych elementów śniadania na całym świecie. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kawy.
Międzynarodowy Dzień Kawy (29 września) [© jamierogers1 - Fotolia.com] Święto obchodzi 29 września w kilku krajach. Dzień ma służyć fetowaniu zwyczaju picia i jest również wykorzystywany w celu wspierania sprawiedliwego handlu kawą oraz podniesienia świadomości trudnej sytuacji plantatorów kawy. Obchody obejmują zwykle promocyjne oferty sieci kawiarni, targi kawy, spotkania, na których przy filiżance tego napoju rozmawia się o jego właściwościach, etc.

Dokładne pochodzenie Międzynarodowego Dnia Kawy nie jest znane. Święto zostało wypromowane przez Japonię przez tamtejsze stowarzyszenie kawy. Nazwa Dnia została po raz pierwszy użyta przez Southern Food and Beverage Museum w 2009 roku. Święto obchodzi się m. in. w Australii, Kanadzie, Anglii, Etiopii, Nowej Zelandii, Norwegii, Szwecji, USA, Malezji.

Kawa jest parzonym napojem przygotowywanym z palonych ziaren kilku gatunków wiecznie zielonych krzewów i drzew z rodziny marzanowatych (rodzaju Coffea L.). jest lekko kwaśnym napojem i może mieć stymulujący wpływ ze względu na zawartość kofeiny. To jeden z najpowszechniej spożywanych napojów na świecie.

Wiele badań dotyczących wpływu kawy na zdrowie. Większość najnowszych badań sugerują, że umiarkowane spożycie kawy ma pewne korzystne oddziaływanie na zdrowie osób dorosłych. Jednakże kawa może nasilać objawy pewnych dolegliwości, np. takich jak niepokój. Na portalu senior.pl wielokrotnie pisaliśmy o właściwościach kawy. Uczeni dowiedli m. in., że kawa , , , , , etc.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy