Strona głównaPasjeMuzyczny trening pozwala lepiej się komunikować

Muzyczny trening pozwala lepiej się komunikować

Trening muzyczny ma istotny wpływ na zdolność układu nerwowego do przetwarzania obrazu i dźwięku i może mieć istotny wpływ na poprawę komunikacji werbalnej.
Muzyczny trening pozwala lepiej się komunikować [fot. Niek Verlaan from Pixabay]
Muzycy wykorzystują wszystkie zmysły podczas ćwiczeń i wykonywania utworów. Obserwują innych muzyków, czytają z ust, czują, słyszą i , angażując w ten sposób wiele zmysłów. Taka praktyka wywołuje w mózgu procesy, które wzmacniają same potrzebne do mówienia i czytania, mówią uczeni z Northwestern University.

Przetwarzanie audiowizualne jest znacznie lepsze w mózgach muzyków w porównaniu do osób nie będącymi muzykami, ponadto ci pierwsi są bardziej wrażliwi na subtelne zmiany w dźwiękach mowy i muzyki. Nowe badanie wskazuje, że wysokopoziomowe poznawcze przetwarzanie muzyki wpływa na przetwarzanie języka.

Muzycy dysponują wyspecjalizowanym systemem neuronowym do przetwarzania obrazu i dźwięku w pniu mózgu, mówią uczeni. U uczestników badania, którzy przeszli różne poziomy szkolenia muzycznego lub nie doświadczyli go wcale, umieszczono elektrody na skórze głowy. Mierzyły one wielozmysłowe reakcje mózgu na dźwięk i obraz grającego wiolonczelisty i osoby mówiącej.

Dane pokazały, że liczba lat szkolenia muzycznego silnie korelowała z wyższym poziomem podstawowych mechanizmów kodowania dźwięku, które są również istotne dla mowy. To dokładne kodowanie wysokości dźwięku pozwala lepiej rozpoznać tożsamość rozmówcy i . Ponadto odnotowano poprawę transkrypcję barw i sygnałów synchronizacyjnych typowych dla mowy i muzyki.

Według autorów badanie pokazuje niezwykłą plastyczność funkcji słuchowych, na które można wpływać poprzez trening muzyczny i ujawnia potencjał muzyki do dostrojenia naszej odpowiedzi neuronalnej na otaczający nas świat.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy