Strona głównaPasjeMuzyka groove poprawia funkcje poznawcze

Muzyka groove poprawia funkcje poznawcze

Taniec do rytmicznej muzyki jest uniwersalną aktywnością człowieka. Teraz w Japonii odkryto, że nie tylko sprawia przyjemność, ale także poprawia funkcjonowanie mózgu.
Muzyka groove poprawia funkcje poznawcze [fot. Peter H from Pixabay]
Na Uniwersytecie Tsukuba odkryto, że muzyka groove może znacznie poprawić funkcje wykonawcze i związaną z nimi aktywność mózgu.

Rytmiczna muzyka groove może wywoływać uczucie przyjemności i zwiększać poziom pobudzenia behawioralnego. Wiadomo, że ćwiczenia, które dają podobne pozytywne skutki, poprawiają funkcje wykonawcze. Wobec tego taki sam efekt może dać słuchanie wspomnianej muzyki.

- Groove wywołuje „odczuwanie" rytmu i . Nie było wiadomo jednak, czy wpływa to na funkcje wykonawcze. Przeprowadziliśmy więc skanownaie mózgu, aby ocenić odpowiednie zmiany funkcji wykonawczych i zmierzyć indywidualne reakcje psychologiczne na muzykę groove - mówi profesor Hideaki Soya.

Wykonano funkcjonalną spektroskopię w bliskiej podczerwieni (fNIRS) podczas zadania dopasowania kolorów do słów, aby sprawdzić poziom funkcji wykonawczych przed i po słuchaniu muzyki. Uczestnicy wypełnili też ankietę na temat subiektywnych doświadczeń związanych ze słuchaniem muzyki groove.

- Wyniki były zaskakujące. Ustaliliśmy, że rytmiczna muzyka poprawiła funkcje wykonawcze i aktywność w lewej grzbietowo-bocznej korze przedczołowej (l-DLPFC) jedynie u uczestników, którzy deklarowali, że muzyka wywoływała silne wrażenie rytmu i poczucie jasności umysłu - mówi prof. Soya.

- Nasze odkrycia wskazują, że indywidualne różnice w psychologicznych reakcjach na muzykę groove wpływają na funkcje wykonawcze. Jako taki, wpływ rytmu groove na sprawność poznawczą człowieka może być uzależniony od zdolności przetwarzania rytmu -wyjaśnia prof. Soya.

Strategie poprawy mogą mieć różne zastosowania, od zapobiegania u osób starszych po pomoc w poprawie wydajności w pracy. Co więcej, pozytywny wpływ muzyki groove na funkcje wykonawcze może przekładać się na pozytywne emocje i synchronizację rytmiczną.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy