Strona głównaPasjePiwo piwu nierówne: jak powstaje złoty napój

Piwo piwu nierówne: jak powstaje złoty napój

Po otwarciu butelki może spotkać nas duży zawód, kiedy złocisty trunek okaże się jedynie gazowanym napojem alkoholowym. Wielbiciele piwa grzmią na forach i mają dużo racji, ponieważ bardzo często, piwo dostępne na rynku z prawdziwym piwem wspólną ma tylko nazwę. Piwowarzy informują, na co zwrócić uwagę kupując piwo.
Piwo piwu nierówne: jak powstaje złoty napój Wielkie koncerny wydają ogromne kwoty na kampanie reklamowe odwołujące się do argumentów jakościowych, sugerując nawet dojrzewanie w drewnianych beczkach. W rzeczywistości nawet kilka marek piwa powstaje z jednego, identycznego koncentratu. Ta metoda nazywa się HGB (high gravity brewing) i sprowadza się do produkcji koncentratu, rozwadnianego w momencie rozlewu do butelek, w zależności od marki piwa. Produkcja przemysłowa bardzo często oparta jest na substytutach słodu, na przykład dużo tańszym od słodu jęczmiennego grysie kukurydzianym. By obniżyć koszty produkcji stosuje się również syrop glukozowy. Tym nie chwalą się koncerny. Dlatego warto czytać etykiety.

Z czego powstaje prawdziwe piwo? Do uwarzenia wystarczą cztery składniki: słód jęczmienny, chmiel, woda i drożdże. Do niektórych gatunków dodaje się inne słody: jasne lub ciemne. Stosuje się też różne odmiany chmielu, najczęściej aromatyczny lub goryczkowy. Takie właśnie informacje powinniśmy znaleźć na etykiecie. Do warzenia piwa, w zależności od gatunku, używa się szczepów dolnej lub górnej fermentacji. W większość klasycznych lagerów, które są ulubionym gatunkiem Polaków, stosuje się drożdże dolnej fermentacji.

Jak powstaje naturalne ? Przede wszystkim warzone jest zgodnie z rytmem natury. Każdy proces trwa tyle ile powinien. Najpierw jęczmień przez kilka miesięcy rośnie i dojrzewa, potem przez kilkadziesiąt dni jest sezonowany, czyli przechowywany w odpowiednich warunkach, dopiero wtedy trafia do słodowni, gdzie po kilku dniach moczenia i suszenia z ziaren uwalniają się składniki niezbędne do produkcji piwa. Po zmieleniu w browarnym młynie, rozdrobniony słód zalewa się ciepłą wodą. Powstałą esencję warzy się (gotuje) z dodatkiem różnych rodzajów , a po schłodzeniu zaszczepia drożdżami. Wtedy nadchodzi czas na fermentację i nawet kilkutygodniowe, powolne dojrzewanie, podczas którego wykształca się pełnia smaku, która zachwyca piwoszy.

Tagi: piwo, browar

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć