Strona głównaPasjePolacy na dwóch kółkach

Polacy na dwóch kółkach

Jazda na rowerze jest w Polsce popularna mimo źle ocenianej infrastruktury rowerowej, braku poczucia bezpieczeństwa na naszych drogach oraz licznych innych kłopotów, na jakie skarżą się rowerzyści – wynika z sondażu CBOS. Na wsiach rower służy głównie jako środek transportu, w dużych miastach rower częściej służy do rekreacji.
Na rowerze jeździ 70% Polaków, w tym systematycznie 22%, od czasu do czasu 35%, a 13% tylko okazjonalnie. Prawie co trzeci dorosły badany (30%) w ogóle nie korzysta z roweru.

Nieznacznie częściej regularną jazdę na rowerze uprawiają mężczyźni (25%) niż kobiety (20%). Większą popularnością rower cieszy się na wsi oraz w małych miejscowościach niż w dużych miastach. Osoby, które w ogóle nie jeżdżą na rowerze to najczęściej osoby starsze, często emeryci i renciści. Wśród osób, które korzystają z roweru, prawie co czwarta (23%) jeździ przez cały rok – niezależnie od warunków pogodowych. Trzy czwarte (77%) korzysta z roweru wyłącznie, kiedy jest sprzyjająca pogoda. Na wsi prawie co trzecia osoba (29%) jeździ na rowerze przez cały rok, natomiast w dużych miastach – co szósta (17%).

Do rekreacji

© mario beauregard - Fotolia.comRower wykorzystujemy głównie do (74% przynajmniej okazjonalnie jeżdżących na rowerze) oraz jako środka komunikacji (50%). Dla co trzeciej osoby (32%) rower jest narzędziem do ćwiczeń mającym zapewnić zdrowie fizyczne. Jazdę wyczynową uprawia tylko 5% badanych i w zdecydowanej większości są to osoby młode. Wśród innych celów do jakich wykorzystuje się rower najczęściej wskazywano jazdę po zakupy.

Rower jako środek komunikacji najczęściej służy ludziom młodym w wieku 18–24 lata (65%) oraz osobom starszym powyżej 65 roku życia (62%). Jak już wspomniano, rower jest dość popularnym środkiem transportu na wsi. Dwie trzecie (67%) osób jeżdżących na rowerze na wsi korzysta z niego jako środka komunikacji, przy czym w miastach odsetek ten jest zdecydowanie mniejszy, tam rower częściej służy do rekreacji. Osoby z wyższym wykształceniem rzadziej wybierają rower jako środek transportu, najczęściej służy im do w wolnym czasie.

Osobom, które jeżdżą systematycznie, rower najczęściej służy jako środek komunikacji, a także jako sposób na rekreację lub jako narzędzie do ćwiczeń, natomiast rzadziej do jazdy sportowej. Jeżdżący od czasu do czasu i okazjonalnie na pierwszym miejscu wskazali jazdę rekreacyjną a rzadziej jako sposób na przemieszczanie się.

Połowa z osób wykorzystujących rower jako środek komunikacji wybiera go, bo nim jeździ się szybciej i wygodniej niż innymi środkami komunikacji. Dwie piąte (41%) badanych uznało, że jazda rowerem jest po prostu tańsza. Jedna trzecia (34%) dba w ten sposób o swoje zdrowie. Prawie co piąta osoba (19%) praktycznie nie ma innej możliwości (najczęściej są to mieszkańcy wsi). Niespełna jedna piąta respondentów (18%) wybiera rower ponieważ nie szkodzi on środowisku.

Główny problem? Brak ścieżek

Największe bolączki rowerzystów to brak ścieżek, dróg lub specjalnie wyznaczonych pasów rowerowych. Sporym problemem jest zagrożenie ze strony kierowców oraz brak szerokiego pobocza przy drogach. Życia rowerzystom nie ułatwia zły stan dróg oraz ścieżek rowerowych – na problemy tego typu wskazała prawie połowa respondentów. Dokuczliwy jest też brak bezpiecznych miejsc do pozostawienia roweru oraz częste kradzieże. Rzadziej rowerzystom przeszkadzają piesi wchodzący na ścieżkę oraz niebezpieczna jazda innych rowerzystów. Całkiem już marginalny kłopot to niepilnowane psy wbiegające na ścieżkę rowerową.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy