Strona głównaWakacjePopularne miejsca na wakacje - Tunezja

Popularne miejsca na wakacje - Tunezja

Obok Egiptu i Turcji pozostaje jednym z najpopularniejszych kierunków urlopowych Polaków. Skąd jej sława? Cena za tygodniowy pobyt all inclusive, pomimo znacznej odległości i konieczności podróży samolotem, jest porównywalna do kosztu spędzenia siedmiu dni nad polskim morzem, a na korzyść Afryki przemawia w sezonie niezmiennie piękna, upalna pogoda.
Oferta natury

© Vladimir Wrangel - Fotolia.comPełne słońca wakacje to pierwsze skojarzenie związane z Tunezją, ale ten maghrebski kraj (Maghreb z arabskiego to miejsce zachodu słońca, nazwa obejmuje Maroko, Algierię i Tunezję) proponuje turystom więcej niż standardowe kurorty i piaszczyste plaże. Są tu także skaliste wybrzeża, piękne góry, na północy lasy i jeziora, a na południu wydmy Sahary. W Tunezji znajdziemy także wąwozy, głębokie i kręte jaskinie i zachwycające swą siłą wodospady.


Historyczne miejsca

© maverick1987va - Fotolia.comW Tunezji jest kilka miejsc, które znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jedno z najpopularniejszych to Kartagina. Historia tego starożytnego miasta-państwa położonego na wybrzeżu Morza Śródziemnego sięga IX wieku p. n. e. U szczytu swojej potęgi w III w. p.n.e. prowadziła wojny z Rzymem. Jej słynny wódz Hannibal z szarżą słoni bojowych przebył m. in. Hiszpanię, Południową Galię i Alpy oraz cały Półwysep Apeniński. Dziś w miejscu, gdzie leżała Kartagina, prowadzone są wykopaliska. Najstarsze odkryte pozostałości miasta pochodzą z VIII w p.n.e. Ruiny są dostępne dla zwiedzających.

Ogromną popularnością wśród turystów cieszy się także amfiteatr zbudowany w III w. n.e. Znajduje się między Safakis a Susą. Jest trzecim pod względem wielkości amfiteatrem na świecie, robi ogromne wrażenie zarówno ze względu na cechujące go gabaryty, jak i fakt, że dość dobrze się zachował.

Niemniej interesująca jest Dugga, stanowisko archeologiczne w północnej Tunezji. W starożytności było miastem punickim, a następnie numidyjskim i rzymskim. Jego zmierzch rozpoczął się w okresie Bizancjum, ostatecznie opustoszało pod okupacją Wandalów. Kompleks ruin obejmuje 65 hektarów.

Turyści chętnie odwiedzają także stolicę kraju, Tunis i jego Medynę z meczetami, mauzoleami, pałacami, fontannami i kolorowymi, zatłoczonymi, pełnymi gwaru bazarami.

Godnym uwagi jest też Park Narodowy Aszkal (Ichekul), tj. jezioro nieopodal wybrzeży Morza Śródziemnego, które razem z otaczającym je zabagnionym obszarem zostało objęte specjalną ochroną. Znajduje się tu ogromne trzęsawisko oraz płytkie jezioro z gajami oliwnymi oraz suchymi kaktusami i skałami. Na terenie parku zbudowano muzeum prezentujące unikalny ekosystem jeziora i jego okolic.

Tunezyjskie kurorty


Jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów jest Susa. Ten niegdysiejszy fenicki port z powodu zawikłanej historii nazywany był w czasach rzymskich Hadrumetum, za Wandalów Hunerocopolis, w okresie bizantyjskim Justinianą, a arabskim Susą. Obecnie jest ważnym dla Tunezji portem, ośrodkiem handlu i miejscem wypoczynkowym. Przewodniki rekomendują odwiedzającym spacer po Medinie, zwiedzanie Wielkiego Meczetu, ribatu (klasztoru z IX wieku), murów obronnych, wieży Khalef. Oferta hotelowa miasta jest bardzo bogata - od dwugwiazdkowych, najbardziej ekonomicznych opcji aż po pięciogwiazdkowe, luksusowe obiekty.

© Alexey Goosev - Fotolia.comW niedalekim sąsiedztwie Susy leży Monastyr. To także portowo-turystyczne miasto. Lokalne muzeum oferuje bogatą kolekcje z różnych okresów, znajduje się tu także mauzoleum pierwszego prezydenta Tunezji, Habiba Bourguiby i meczety. Monastyr jest szczególnie popularny (podobnie jak Susa) wśród miłośników golfa i osób chcących poddać się thalassoterapii (systemowi pielęgnacji i leczenia w oparciu o bogactwo morza).

Nabeul, miasto nieopodal wspomnianych już kurortów, wabi szerokimi, piaszczystymi plażami oraz ceramicznymi dziełami wyrabianymi tu od wielu wieków. Oferta hotelowa jest bogata, dostęp do rozrywek szeroki, a wszystko to wraz z możliwością zanurzenia się w tunezyjskiej tradycji i klimacie.

Niemniej atrakcyjna turystycznie jest wyspa Dżerba połączona z kontynentem groblą. Ze śródziemnomorskim klimatem, bardzo gorącym latem, fenickimi ruinami, ciekawymi meczetami, synagogami i fortem przyciąga wielu turystów z całego świata. Szczególnie upodobali ją sobie polscy wczasowicze.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:16:30, 29-07-2011 ~gość: 85.89.189.xxx

    A Ja kocham nasze Polskie Baltyckie Morze /chociaz jest zimne/jest przepiekne.Czuje sie naprawde cudownie nad naszym morzem,a te niepowtarzalne zachody slonca niema nigdzie takiego jak w Polcse zachodu slonca,a ten szum fal naszego morza i ten nadmorski klimat jest przepiekny.
  • 18:21:54, 29-07-2011 Mar-Basia

    Wakacje w Tunezji? Taniocha napewno! Ale tam ciagle "prawie" stan wojenny - obowiazuje tzw "zaciemnienie".

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy