Strona głównaPasjePraca w ogrodzie poprawia zdrowie psychiczne

Praca w ogrodzie poprawia zdrowie psychiczne

Zapaleni ogrodnicy powiedzą, że grządki to szczęśliwe miejsce. W istocie badania sugerują, że można zyskać korzyści dla zdrowia psychicznego dzięki pracy przy roślinach - nawet jeśli nigdy wcześniej nie uprawiało się ogrodu.
Praca w ogrodzie poprawia zdrowie psychiczne [fot. congerdesign from Pixabay]
U zdrowych kobiet, które dwa razy w tygodniu zajmowały się , odnotowano niższy stres i niepokój oraz osłabione objawy depresji.

- Wcześniej pokazano, że ogrodnictwo może poprawić zdrowie psychiczne osób doświadczających jakichś zaburzeń. Teraz ustalono, że także zdrowi ludzie mogą poprawić samopoczucie psychiczne dzięki zajmowaniu się ogródkiem - mówi prof. Charles Guy z uniwersytetu Florydy.

Przez kilka tygodni jedna grupa kobiet dwa razy tygodniowo pracowała w ogrodzie, a inna uczestniczyła w kursie plastycznym. - Zarówno zajęcia ogrodnicze, jak i artystyczne obejmują uczenie się, planowanie, kreatywność i ruch fizyczny, i obydwie te aktywności są wykorzystywane terapeutycznie. Dzięki temu łatwiej można porównywać ich skutki - wyjaśnia prof. Guy.

Uczestniczki zostały też poddane testom mierzącym poziom , objawów , i nastroju. Jak się okazało, i grupa ogrodnicza, i artystyczna doświadczyły z czasem podobnej poprawy zdrowia psychicznego, przy czym ta pierwsza deklarowała jeszcze nieco niższy niepokój niż druga.

Pomysł na to, by ogrodnictwo wykorzystać do poprawy zdrowia i istnieje od XIX wieku. Dlaczego zaś przebywanie w pobliżu roślin sprawia, że dobrze się czujemy? Odpowiedź można znaleźć w ważnej roli roślin w ewolucji człowieka i rozwoju cywilizacji - uważają autorzy badania. Rośliny nas „przyciągają", ponieważ od nich nierzadko zależy nasze pożywienie, schronienie i inne środki naszego przetrwania, wyjaśniają eksperci.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy