Strona głównaPasjeSport wspomaga pamięć

Sport wspomaga pamięć

Sport jest dobry nie tylko dla organizmu, ale także dla mózgu. Oceniając wydajność pamięci po sesji sportowej, neuronaukowcy z Uniwersytetu Genewskiego (UNIGE) pokazali, że intensywna aktywność trwające zaledwie 15 minut poprawia pamięć, w tym możliwość nabywania nowych umiejętności motorycznych.
Sport wspomaga pamięć [fot. RoboMichalec from Pixabay]
Jak to się dzieje? Dzięki działaniu endokanabinoidów, cząsteczek, które zwiększają plastyczność synaps. Według ekspertów, regularna aktywność mogłaby stać się powszechną strategią osłabiania , czyli uszkadzania i obumierania komórek nerwowych.

Nierzadko po , szczególnie wytrzymałościowym, takim jak bieganie czy jazda na rowerze, odczuwa się dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Jest to wywoływane endokannabinoidami, cząsteczkami wytwarzanymi przez organizm podczas aktywności. - Krążą we krwi i łatwo przekraczają barierę krew-mózg. Następnie wiążą się, z wyspecjalizowanymi receptorami komórkowymi i wywołują uczucie euforii. Co więcej, te same cząsteczki wiążą się z receptorami w hipokampie, głównej strukturze mózgu odpowiedzialnej za przetwarzanie pamięci - mówi Kinga Igloi z UNIGE.

U kilkunastu osób przeprowadzono testy w trzech okolicznościach - po umiarkowanej i intensywnej jeździe na rowerze oraz po okresie odpoczynku. Okazało się, że po intensywnej sesji sportowej uzyskiwano najlepsze wyniki. Co więcej, im bardziej wymagająca była katywność, tym lepiej aktywizowany był hipokamp (część mózgu odpowiadająca za pamieć) i jądro ogoniaste (struktura mózgu zaangażowana w procesy motoryczne). Wreszcie, poziom endokannabinoidów również był tym wyższy, im intensywniejszą aktywność podejmowano, a to oznaczało lepszą wydajność mózgu.

Już wcześniejsze badania pokazały dobry pozytywny wpływ sportu na inny rodzaj pamięci - pamięć asocjacyjną. W tym wypadku jednak zaobserwowano, że trening o umiarkowanej intensywności dawał lepsze wyniki. Widać, że różne formy pamięci wykorzystują odmienne mechanizmy mózgowe, więc nie wszystkie dyscypliny sportowe dają takie same efekty. W każdym razie - oceniają autorzy - lepsza jest jakakolwiek aktywność niż jej zupełny brak.

Na temat badań można przeczytać w Scientific Reports.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy