Strona głównaPasjeSposób na aktywność w starszym wieku - posiadanie psa

Sposób na aktywność w starszym wieku - posiadanie psa

Opieka nad psem to konieczność regularnego odbywania spacerów, więc sprzyja ćwiczeniom. Regularne przechadzki z psem zwiększają poziom aktywności fizycznej u osób starszych, zwłaszcza zimą.
Sposób na aktywność w starszym wieku - posiadanie psa [fot. Kevin Phillips from Pixabay]
W ramach badań ponad 3 tysiące starszych ludzi przez siedem dni nosiło akcelerometr, małe urządzenie elektroniczne, które mierzyło poziom ich .

Ponieważ zła pogoda i krótkie dni są jedną z największych przeszkód w utrzymaniu aktywności na świeżym powietrzu, naukowcy powiązali te dane z warunkami pogodowymi oraz porami wschodu i zachodu słońca w całym okresie badania.
Wiadomo, że poziom wysiłku fizyczneego spada wraz z wiekiem, ale brakuje pewności, co jest najskuteczniejsze, aby pomóc ludziom w utrzymaniu aktywności wraz z wiekiem. Okazało się, że osoby wyprowadzające były znacznie bardziej aktywne i ogólnie mniej czasu spędzały w pozycji siedzącej. (...) Byliśmy naprawdę zaskoczeni tak znacznymi różnicami w aktywności bez względu na pogodę między tymi, którzy wyprowadzali psy, a resztą uczestników badania - mówią autorzy z University of East Anglia.
W krótsze dni i te, które były zimniejsze i bardziej mokre, wszyscy uczestnicy byli mniej aktywni fizycznie i spędzali więcej czasu siedząc. Jednak te niekorzystne warunki znacznie mniej wpłynęły na posiadaczy psów. „Byliśmy zdumieni, gdy okazało się, że osoby posiadające psy były bardziej aktywne fizycznie i spędzały mniej czasu w pozycji siedzącej w najzimniejsze, najbardziej deszczowe i najciemniejsze dni niż osoby bez psów w długie, słoneczne i ciepłe letnie dni", wskazują badacze.

Działania popularyzujące wysiłek fizyczny zazwyczaj akcentują korzyści z aktywności dla tych, którzy ją podejmują, ale z psami są również ‘napędzane' potrzebami zwierzęcia. Kierowanie się potrzebami innych może być silnym czynnikiem motywującym i trzeba znaleźć sposoby wykorzystania tego w zachęcaniu do ćwiczeń. Nie wszyscy przecież mogą mieć psa, ale wszyscy moga znaleźć jakąś dodatkową motywację do aktywności, uważają autorzy.

Na temat badań napisano w Journal of Epidemiology and Community Health.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy