Strona głównaPasjeSposób na lęk - pisanie

Sposób na lęk - pisanie

Stałe odczuwanie lęku czy niepokoju jest bardzo uciążliwe. Okazuje się jednak, że można to osłabić opisując swoje emocje. Pisanie może pomóc tym, którzy odczuwają niepokój, w odzyskaniu równowagi i wykonywaniu stresujących zadań.
Sposób na lęk - pisanie [fot. bnenin - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu Stanowego Michigan w East Lansing i Uniwersytetu Emory w Atlancie wskazują, że troska o różne sprawy angażuje zasoby poznawcze - ludzie odczuwający wykonują więcej działań w tym samym czasie - kiedy coś robią, jednocześnie starają się monitorować i tłumić swoje obawy.

W badaniu wzięła udział grupa studentów, którzy odczuwali chroniczny . Zostali poddani testowi wymagającemu dużego zaangażowania, trzeba bowiem było dawać dokładne odpowiedzi w określonym czasie. Uczestników podzielono jednak na dwie grupy - pierwsza przed testem przez osiem mminut miała spisywać odczuwane emocje i myśli, druga w żaden sposób nie przygotowywała się do zadania.

Okazało się, że ci, którzy opisali swoje stany , byli skuteczniejsi w teście. Co ciekawe, analiza ich aktywności mózgu dokonana za pomocą elektroencefalografii (EEG), wykazała, że zużywali mniej zasobów poznawczych niż pozostali. Według autorów opisywanie emocji pozwoliło uczestnikom uwolnić umysł od obaw i zwrócić ich uwagę na wykonywane w danym momencie zadanie.

Wyniki potwierdzają rezultaty poprzednich badań - pisanie pomaga ludziom pokonywać doświadczenia. Może być więc wykorzystywane terapeutycznie, a także doraźnie, kiedy trzeba zmierzyć z jakimś wymagającym zadaniem.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Psychophysiology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć