Strona głównaPasjeSposób na stres - rób to, co sprawia ci przyjemność

Sposób na stres - rób to, co sprawia ci przyjemność

Niezależnie od tego, czy jest to jedzenie, czy seks, przyjemna aktywność daje coś więcej niż zmysłowe zadowolenie - w rzeczywistości zmniejsza stres, hamując reakcje lękowe w mózgu.
Sposób  na stres - rób to, co sprawia ci przyjemność
Uczeni z University of Cincinnati przeprowadzili eksperymenty, które pokazały, że zachowania sprawiające przyjemność wywołują pozytywne odczucia, ale też mają efekty antystresowe. Co ciekawe, skutki osłabionego utrzymywały się przez co najmniej siedem dni, co sugeruje długoterminową korzyść z hedonistycznego działania.
Odkrycia te ozwalają nam lepiej zrozumieć motywację do „pocieszającego jedzenia („comfort eating") w okresach stresu - mówią autorzy. Dodają, że „zajadanie stresu" nie jest prozdrowotnym działaniem, jednak warto pamiętać, że już niewielkie ilości ulubionych dań łagodzi doświadczanie stresu.
W ramach eksperymentu dwa razy dziennie przez dwa tygodnie zapewniano grupie szczurów dostęp do wody z cukrem, a następnie przetestowano fizjologiczną i behawioralną reakcję gryzoni na stres. W porównaniu z grupą kontrolną, zwierzęta z dostępem do cukru wykazywały zmniejszone tętno i niższe poziomy hormonów stresu podczas stresujących sytuacji. Co więcej, gryzonie te były bardziej skłonne do odkrywania nieznanego środowiska i interakcji społecznych z innymi szczurami.

Ponadto szczury, którym podawano słodkie jedzenie, wykazywały podobne zmniejszenie reakcji na stres, jak szczury, którym zapewniono dostęp do partnerów seksualnych. Takie rezultaty uzyskiwano zarówno, gdy gryzonie otrzymywały picie z tradycyjnym cukrem, jak i wówczas, gdy podawano im słodzik. To pokazuje, że właściwości potraw wynikają z samego ich smaku, a nie kaloryczności.

Ogólnie rzecz ujmując, szczury wykonujące przyjemne czynności, takie jak jedzenie czegoś smacznego i , doświadczyły osłabionej odpowiedzi mózgu na stres. Według autorów znajomość tego mechanizmu może stanowić broń w walce ze stresem, ale też pomóc w zapobieganiu problemu i innych zaburzeń metabolicznych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy