Strona głównaPasjeTai Chi dla seniora

Tai Chi dla seniora

Tai Chi to jeden z najlepszych sposobów utrzymania doskonałej kondycji fizycznej i dobrego samopoczucia przez osoby starsze. Naukowcy z University of Illinois zgodnie potwierdzają, że starożytne, chińskie sztuki walki właśnie takie jak Tai Chi mogą mieć ogromny, pozytywny wpływ na zdrowie i sprawność seniorów.
Tai Chi Chuan (Pięść Wielkiej Jedności), bo tak brzmi pełna nazwa owego stylu walki to jedna z odmian kung-fu. Ze względu na swe terapeutyczne właściwości ów styl zdobył ogromną popularność na całym świecie, a szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie coraz więcej seniorów ćwiczy i jednocześnie relaksuje się medytując i wykonując szereg płynnych, powolnych ruchów. Stąd też Tai Chi nazywane jest niekiedy medytacją w ruchu. Niektóre źródła donoszą, że poprawa stanu zdrowia u ćwiczących była zauważalna już po 6 miesiącach treningu. Zaowocowało to szeregiem badań, które dowiodły, iż Tai Chi polepsza jakość snu, poprawia koncentracje i pamieć, wpływa pozytywnie na poczucie własnej wartości, a także dodaje energii i siły.

Naukowcy podkreślają, że Tai Chi to doskonała forma aktywności fizycznej nie wymagająca jakiegokolwiek specjalistycznego sprzętu czy też odpowiednio przygotowanego miejsca. Jest to relatywnie tania, bezpieczna i prosta możliwość poprawy swojego samopoczucia i kondycji
fizycznej.

Jako ciekawostkę warto podkreślić, że niektóre duże firmy wysyłają swoich menedżerów na zajęcia Tai Chi w celu pozbycia się stresu i wypoczynku.

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

SIEDEM + SZEŚĆ =

Komentarze

 • 17:26:17, 01-11-2012 ~gość: 89.171.13.xxx

  Gorąco Polecamy Tai Chi- Akademia Rekreacji przy Akademii Judo Rzeszów ul. Krakowska 20 (Rzeszów) poziom +2 KAŻDY CZWARTEK 20.15, zajęcia trwają 1godz15minut
 • 21:22:50, 01-11-2012 Bogda501

  Fa bym poleciła seniorom Fai-Chi Jang... jest łagodniejsze od odmiany Chuan..
 • 20:48:50, 04-05-2015 dacheng

  Cytat:
  Bogda501
  Fa bym poleciła seniorom Fai-Chi Jang... jest łagodniejsze od odmiany Chuan..

  Wprawdzie jest to stary wątek, ale może nieco uzupełnię, ponieważ wciąż rozpowszechnione są pewne nieporozumienia.

  M.in. niektórzy mówią o różnicy między stylem (Jang) Yang, a Chuan (Quan). Tymczasem Yang, to rzeczywiście jeden ze styli (odmian) T'ai Chi Ch'uan, natomiast Chu'an... to zupełnie coś innego.

  Otóż, to co dość powszechnie nazywane jest u nas i na Zachodzie mianem Tai Chi, oryginalnie w Chinach było i jest nazywane T'ai Chi Ch'uan.

  Przy czym T'ai Chi Chu'an to zapis w transkrypcji angielskiej Wade'a-Gilesa. Często jest spotykany zapis w uproszczonej transkrypcji angielskiej: Tai Chi Chuan.

  A Tai Chi? Właściwie jest to nazwa skrócona zapisana w uproszczonej transkrypcji angielskiej. Ale nazwa skrócona jest używana głównie na Zachodzie, a tylko sporadycznie w Chinach. A to dlatego, że w języku chińskim sama nazwa Tai Chi nie oznacza systemów ćwiczeń, ale koncepcję, na której niektóre systemy ćwiczeń, czy sztuki walki się opierają.

  Zacznijmy od początku. W Chinach od pradawnych czasów istniały metody ćwiczeń dla zdrowia, a także rozmaite sztuki/metody walki.

  Nazwy jakimi określano takie dawne metody ćwiczeń to m.in. daoyin, tuna, yunqi. W odróżnieniu od metod ćwiczeń fizycznych do których jesteśmy przyzwyczajeni, wiele z tych chińskich ćwiczeń opierało się w mniejszym stopniu na wysiłku fizycznym, a bardziej na skoordynowaniu pracy umysłu, ruchu, oddechu. Obecnie (faktycznie dopiero od lat 50. XX wieku) tego typu chińskie ćwiczenia określa się ogólnym mianem Qigong. W pewnym momencie doszło do włączenia takich ćwiczeń do sztuk walki. Wykształciły się nawet specyficzne style, które w wyjątkowo dużym stopniu oparły się na tego właśnie typu ćwiczeniach. Dziś nazywane są stylami wewnętrznymi Nei Jia (dosłownie "wewnętrzna rodzina").

  Najbardziej sztuki walki wewnętrznej rodziny to:
  Xingyiquan (Hsing I Ch'uan) i wywodzący się z niego Yiquan (I ch'uan)
  Baguazhang (Pa Kua Chang)
  Taijiquan (T'ai Chi Ch'uan)
  Liuhebafa

  Ten temat dotyczy jednej z nich: Taijiquan - T'ai Chi Ch'uan (potocznie: Tai Chi).

  Nazwa w języku chińskim, zapisana chińskimi znakami to: 太极拳 (chińskie czcionki muszą być zainstalowane na komputerze, żeby znaki były widoczne). Nazwa zapisana przyjęto obecnie właściwie na całym świecie chińskiej transkrypcji pinyin: taijiquan, w starej transkrypcji angielskiej: t'ai chi ch'uan, w uproszczonej transkrypcji angielskiej: tai chi chuan, w popularnej formie skróconej: tai chi.

  Będę kontynuował w kolejnych postach.
  ... zobacz więcej
 • 21:13:01, 04-05-2015 dacheng

  Tai Chi nie oznacza w języku chińskim ani żadnej sztuki walki, ani żadnego systemu ćwiczeń.

  Samo Tai Chi oznacza pewną koncepcję klasycznej chińskiej filozofii i nauki. Chodzi mianowicie podział na przeciwstawne i zarazem komplementarne siły yin i yang (oświetlone-zaciemnione, ciepłe-zimne, szybkie-wolne, twarde-miękkie, przód-tył, góra dół itp). Najbardziej pierwotne znaczenie słowa tai chi, to szczytowa belka dachu - miejsce gdzie następuje podział dachu na część oświetloną i zacienioną.

  Użycie w języku chińskim samego słowa tai chi, gdy nie jest określony kontekst, sugeruje mówienie raczej o tej koncepcji/idei, a nie o metodzie ćwiczeń.

  Natomiast Tai Chi Chuan to nazwa sztuki walki, której koncepcje oparte zostały o ideę Tai Chi.

  W XIX/XX wieku wykształciły się popularne dziś style Tai Chi Chuan, których nazwy pochodzą od nazwisk rodzin.

  Źródłem tych styli jest sztuka rodziny Chen z Chenjiagou w prowincji Henan, nazywana stylem Chen Taijiquan - po chińsku całość brzmi Chen Shi Taijiquan (Chen Shi Tai Chi Chuan).

  Ze stylu Chen powstał w XIX wieku styl rodziny Yang - Yang Shi Tai Chi Chuan.

  Ze stylu Yang powstał na początku XX wieku styl Wu - Wu Shi Tai Chi Chuan

  Ze stylu Chen, oprócz Yang powstał też w XIX wieku inny styl Wu (zapisywany innym chińskim znakiem, i wymawiany w innym tonie, niż ten, który jest wariantem wywodzącym się ze stylu Yang), którego jedna z gałęzi nazywana jest też stylem Hao.

  Z kolei z tego stylu Wu (Hao) na początku XX wieku wyłonił się styl Sun.

  Należy też wspomnieć o stylu Li, powstałym na przełomie XIX i XX wieku, częściowo na bazie stylu Yang, ale z włączeniem elementów innych zbliżonych sztuk, które określano innymi nazwami, a nie Tai Chi Chuan (Taijiquan).

  Niektóre z takich starszych styli, wcześniej określane inaczej, dziś często również nazywa się mianem Tai Chi Chuan, ponieważ nazwa ta jest szerzej znana i kojarzona.

  Będę kontynuował
  ... zobacz więcej
 • 21:23:12, 04-05-2015 dacheng

  W XX wieku sztukę walki Tai Chi Chuan (Taijiquan) zaczęto uprawiać w większym stopniu ze względu na walory zdrowotne, w niektórych szkołach w mniejszym stopniu zaczęto podkreślać aspekt sztuki walki.

  W Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. powstała na zamówienie władz wersja uproszczona Jianhua Taijiquan (Chien Hua Tai Chi Chuan), przeznaczona do szerokiej popularyzacji. Tai Chi Chuan w takiej postaci stało się najbardziej znane.

  Również na Zachodzie, zwłaszcza w USA od lat 60. poza nielicznymi szkołami Tai Chi Chuan jako sztuki walki, bardziej popularne stały się odmiany ćwiczone raczej dla zdrowia i dobrego samopoczucia, tak że wiele osób nawet nie wiedziało, że ćwiczenia te pochodzą ze sztuki walki. Coraz bardziej popularna stawała się nazwa skrócona Tai Chi, z pominięciem elementu Chuan (Quan), który dosłownie oznacza pięść (większość nazw chińskich sztuk walki kończy się tym znakiem).

  Będę kontynuował.
  ... zobacz więcej
 • 21:36:22, 04-05-2015 dacheng

  Tutaj wrócę do kwestii, która zapoczątkowała moją wypowiedź.

  Otóż nie można powiedzieć, że odmiana Yang (Jang) jest bardziej łagodna od odmiany Chuan. Po prostu nie ma podziału na takie odmiany.

  Problem być może wynika z tego, że Polacy w określaniu nazw styli Tai Chi Chuan używają często innego szyku niż to ma miejsce w języku chińskim, czy angielskim.

  Czyli np. po chińsku mamy:

  Chen shi Tai Chi Chuan, Yang shi Tai Chi Chuan, Wu shi Tai Chi Chuan itp.

  Po angielsku odpowiednio:

  Chen style Tai Chi Chuan, Yang style Tai Chi Chuan, Wu style Tai Chi Chuan

  Po polsku byłoby to zatem:

  Styl Chen Tai Chi Chuan, styl Yang Tai Chi Chuan, styl Wu Tai Chi Chuan

  Jak widzimy w przypadku stylu Yang, mamy w nazwie zarówno Yang, jak i Chuan.

  Tymczasem Polacy często mówią i piszą inaczej, stosując nazwę skróconą Tai Chi, a nazwę stylu (nazwisko rodziny z której ten styl pochodzi) podając na końcu:

  Tai Chi Chen, Tai Chi Yang, Tai Chi Wu itp.

  Wypowiedź do której się odniosłem zapewne dotyczyła różnicy między stylem Yang, a stylem Chen, a w wyniku spotykania w Polsce zarówno pisowni styl Chen Tai Chi Chuan jak i Tai Chi Chen, nastąpiło nieporozumienie i użycie słowa Chuan, które nie odnosi się do stylu/odmiany, a jest po prostu częścią pełnej nazwy tej sztuki.

  Przepraszam, za przydługi wywód, ale dość trudno byłoby wyjaśnić inaczej, na czym polega nieporozumienie.

  A gdyby ktoś chciał dowiedzieć się więcej o Tai Chi (Taijiquan), systemach wewnętrznych, czy Qigong, to jestem do dyspozycji.
  ... zobacz więcej
 • 22:08:44, 04-05-2015 dacheng

  Jeszcze nieco uzupełnię kwestię chińskiej terminologii

  Tai Chi (Taiji) to koncepcja/idea jedności i podziału yin i yan

  Tai Chi Chuan (Taijiquan) to sztuka walki, która odwołuje się do koncepcji Tai Chi, uprawiana często bardziej jako forma ćwiczeń dla zdrowia i dobrego samopoczucia niż ze względu na walory "bojowe". Nazwy głównych odmian pochodzą od nazwisk ich twórców.

  Tai Chi Chi Kung (Taiji Qigong) to forma ćwiczeń dla zdrowia i dobrego samopoczucia powstała na bazie Tai Chi Chuan. Istnieją różne metody o tej nazwie, popularna jest wersja mistrza Lin Housheng.

  Istnieją też metody ćwiczeń o nazwach:

  Tai Chi Kung (Taiji Gong) - dosłownie: ćwiczenia Tai Chi. Istnieje wiele metod ćwiczeń o tej nazwie.

  Tai Chi Tsao (Taiji Cao) - dosłownie: gimnastyka Tai Chi. Istnieje kilka metod ćwiczeń o tej nazwie. Najbardziej znana jest ta stworzona przez mistrza Tai Chi Chuan - Cui Zhongsana we współpracy z trenerem gimnastyki artystycznej.
  ... zobacz więcej
 • 21:07:30, 29-05-2015 dacheng

  Moje tłumaczenie, bezpośrednio z chińskiego, tekstu dotyczącego podstawowych wymogów ćwiczenia Tai Chi:


  http://www.yiquan.pl/articles.php?article_id=76
 • 20:00:35, 15-06-2015 dacheng

  W sobotę odbyło się seminarium w Słupsku. Uczestniczyło ponad 50 osób.

  http://www.yiquan.info/zhanzhuangqigong.jpg

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • Akademia Pełni Życia
 • Sluchowisko.net
 • Kobiety.net.pl
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X