Strona głównaPasjeTaniec chroni serce i poprawia zdrowie psychiczne

Taniec chroni serce i poprawia zdrowie psychiczne

W okresie po menopauzie kobiety często mają problemy z kontrolą wagi i innymi czynnikami ryzyka dla zdrowia, takimi jak nadmierny poziom cholesterolu. Odpowiedzią na to może być taniec - taka aktywność może skutecznie obniżyć poziom cholesterolu, poprawić kondycję i skład ciała, a także samym poprawić samoocenę.
Taniec chroni serce i poprawia zdrowie psychiczne [fot. Maria Francisca Mayorga from Pixabay]
Po kobiety nierzadko doświadczają przyrostu masy ciała, zwiększenia tkanki tłuszczowej i , takich jak wzrost trójglicerydów i „złego" . Wszystkie te zmiany zwiększają ryzyko sercowo-naczyniowe. Ponadto w tym samym czasie panie są często mniej aktywne fizycznie, co przekłada się na redukcję masy mięśni oraz zwiększone ryzyko upadków i . W efekcie tego wszystkiego wiele kobiet po menopauzie zmaga się z obniżonym poczuciem własnej wartości i pogorszonym obrazem samych siebie, co z kolei ma związek z osłabieniem zdrowia psychicznego.

Wiadomo, że aktywność fizyczna minimalizuje wiele problemów zdrowotnych związanych z menopauzą. Tak działa też taniec - dowiedziono, że poprawia skład ciała i sprawność funkcjonalną. Tańczenie ma jednak także wpływ na obraz ciała, poczucie własnej wartości i sprawność fizyczną.

Badania pokazały korzyści płynące z regularnego . Tańczenie trzy razy w tygodniu nie tylko poprawiło profil lipidowy i sprawności funkcjonalną kobiet po menopauzie, ale także ich samoocenę.

Terapia tańcem to przyjemna aktywność, która wiąże się z niskimi kosztami i niskim ryzykiem kontuzji. Poza wspomnianymi, do listy „zysków" z tańca można dopisać: poprawę równowagi, lepszą kontrolę postawy, większą siłę i poprawę ogólnej sprawności fizycznej. Wszystkie te korzyści mogą przyczynić się do zdolności do utrzymania niezależnego, wysokiej jakości życia do sędziwego wieku, oceniają autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy