Strona głównaPasjeTaniec pomoże osłabić ryzyko zaburzeń poznawczych

Taniec pomoże osłabić ryzyko zaburzeń poznawczych

Wraz z wiekiem doświadczamy osłabienia sprawności umysłowej i fizycznej, które może nasilić takie dolegliwości, jak choroba Alzheimera. Jak się okazuje, seniorzy, którzy regularnie wykonują ćwiczenia fizyczne, mogą odwrócić oznaki starzenia się mózgu, a taniec daje najsilniejsze efekty.
Taniec pomoże osłabić ryzyko zaburzeń poznawczych  [fot. Pezibear from Pixabay]
- Ćwiczenia mogą spowolnić, a nawet przeciwdziałać związanemu z wiekiem spadkowi wydolności umysłowej i fizycznej - mówi dr Kathrin Rehfeld z Centrum chorób neurodegeneracyjnych w Magdeburgu. - Pokazujemy, że dwa różne rodzaje ćwiczeń fizycznych (taniec i trening wytrzymałościowy) wspomagają obszar mózgu, który zmniejsza się wraz z wiekiem. Co ciekawe, sam prowadzi do zauważalnych zmian w zakresie poprawy równowagi - dodaje dr Rehfeld.

W badaniach wzięły udział osoby w średnim wieku 68 lat, którzy przez 18 miesięcy albo uczyły się układów tanecznych, albo wykonywały trening wytrzymałościowy. U obu grup odnotowano poprawę funkcjonowania obszaru o nazwie hipokamp. To szczególnie ważne, ponieważ region ten może być podatny na związane z wiekiem osłabienie i w nim rozwijają się takie choroby, jak . Odgrywa też kluczową rolę w zapamiętywaniu i uczeniu się, a także w utrzymaniu równowagi.

W tradycyjnym programie treningowym fitness wykonywano głównie powtarzalne ćwiczenia, takie jak jazda na rowerze czy nordic walking, tymczasem grupa taneczna co tydzień była zachęcana do czegoś nowego. - Staraliśmy się zapewnić seniorom z grupy tanecznej stale zmieniające się układy taneczne: taniec kwadratowy, latynoamerykański, taniec liniowy, etc. Kroki, szybkość i rytm były zmieniane co drugi tydzień, aby podtrzymywać proces uczenia się. Najtrudniejszym wyzwaniem było tu przypomnienie sobie schematu tanecznego pod presją czasu i bez żadnych wskazówek ze strony instruktora.

Jak sądzą eksperci, te dodatkowe wyzwania mogą odpowiadać za zauważalną różnicę w zdolności utrzymywania przez uczestników grupy tanecznej.

- Obecnie opracowujemy system, który nazwaliśmy "Jymmin". Tworzymy go specjalnie dla seniorów, aby łączyć melodię i rytm oraz wysiłek fizyczny. Wiadomo, że osoby zmagające się z demencją silnie reagują na muzykę. Chcieliśmy więc połączyć aktywność fizyczną z muzyką, sprawdzając, jak zareagują na to pacjenci z demencją - mówi dr Rehfeld.

- Sądzę, że każdy pragnie jak najdłużej prowadzić niezależne i zdrowe życie. stanowi jeden z aspektów stylu życia, który może w tym pomóc, przeciwdziałając czynnikom ryzyka chorób i spowalniając osłabienie związane z wiekiem. Według mnie taniec świetnym sposobem na podejmowanie nowych wyzwań dla ciała i umysłu, szczególnie w seniorskich latach - uważa dr Rehfeld.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy