Strona głównaPasjeTradycyjne potrawy mogą podtrzymać europejskie kultury

Tradycyjne potrawy mogą podtrzymać europejskie kultury

British Nutrition Foundation (BNF) opublikowała raport na temat tradycyjnych potraw europejskich, do którego dołączono także przepisy. Praca stanowi część finansowanego ze środków unijnych projektu EUROFIR (Sieć zasobów informacyjnych na temat potraw europejskich), którego celem jest opracowanie źródła pełnej informacji na temat potraw. Prezentowane dane stanowić będą przegląd potraw spożywanych w całej Europie.
Tradycyjne potrawy mogą podtrzymać europejskie kultury [© Barbara Dudzińska - Fotolia.com] Zdaniem naukowców tradycyjne potrawy odegrały zasadniczą rolę w określaniu sposobu, w jaki od lat przygotowuje i spożywa się żywność w poszczególnych kulturach i regionach. Zwłaszcza metody przygotowywania dań są często powiązane z krajową bądź regionalną tradycją ludową. Ludzie przekazują również swoje tradycje z pokolenia na pokolenie, de facto przekształcając te potrawy w aspekt tożsamości kulturowej.

"Niestety w Europie pewnej części tradycyjnych potraw grozi zanik z powodu zmiany trybu życia" - wyjaśnia dr Helena Soares Costa z Krajowego Instytutu Zdrowia w Portugalii, która koordynuje prace nad pakietem roboczym dotyczącym tradycyjnych potraw w ramach projektu EUROFIR. "Dlatego istotne znaczenie ma badanie i dokumentowanie tradycyjnych potraw, aby podtrzymać ten ważny komponent kultur europejskich."

W ramach wspomnianego projektu powołano grupę roboczą do zbierania informacji na temat tradycyjnych potraw w różnych krajach europejskich.

Tradycyjne potrawy z 13 krajów europejskich (Austria, Belgia, Bułgaria, Dania, Grecja, Hiszpania, Islandia, Litwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Turcja i Włochy) ujęto w raporcie, który zawiera również informacje na temat historii poszczególnych krajów.

W raporcie postawiono pytanie, czy tradycyjne potrawy są uznawane za zdrowsze od współczesnych. "Tradycyjne potrawy są znakomite, ponieważ na ogół wykorzystują lokalne produkty, co jest dobre dla środowiska" - mówi dr Elisabeth Weichselbaum z BNF, współautorka raportu. "Jednakże nie oznacza to, że tradycyjne potrawy są automatycznie zdrowsze od współczesnych dań. Wpływ tradycyjnych potraw na nasze zdrowie zależy od ich wartości odżywczej."

"Kuchnia opierająca się na dużych ilościach potraw bogatych w skrobię, na owocach i warzywach oraz umiarkowanych ilościach ryb i mięsa, jak dieta śródziemnomorska, zapewni więcej korzyści zdrowotnych niż wzorzec żywieniowy bogaty w mięso i tłuszcze, a ubogi w warzywa i owoce."

Karty z przepisami dołączone do raportu zawierają ponad 60 przepisów z 13 krajów. Każdy przepis podany jest w dwóch językach - po angielsku oraz w języku kraju, z którego pochodzi danie. Na kartach znalazła się również informacja na temat białka, wartości energetycznej, tłuszczów (całkowitych i nasyconych), węglowodanów, cukru, sodu i błonnika.

"Aby nasza dieta mogła być zdrowa i zbilansowana, musimy wiedzieć, co znajduje się w potrawach" - mówi Bridget Benelam, specjalista dietetyk w BNF, odnosząc się do znaczenia tej informacji. "Jeżeli chodzi o tradycyjne potrawy, to często nie wiemy, jaką na przykład mają wartość energetyczną czy ile zawierają tłuszczów, zatem zamieszczenie tej informacji na kartach z przepisami może pomóc w uzyskaniu wiedzy, w jakim stopniu przygotowywany posiłek przyczyni się do dziennego poboru energii i składników odżywczych."

Benelam podsumowuje: "Najlepsze w przygotowywaniu posiłków w domu, na bazie na przykład tych przepisów, jest to, że mamy możliwość wpływać na ich zawartość odżywczą i energetyczną. Można zmniejszyć ilość niektórych składników o dużej zawartości tłuszczu i zastąpić je na przykład wersją niskotłuszczową lub zmniejszyć ilość dodawanej soli. Dzięki temu posiłek może być zdrowszy, choć ściśle rzecz biorąc po zmianie przepisu nie jest to już tradycyjna potrawa."

Kraje biorące udział w projekcie EUROFIR to Belgia, Grecja, Litwa, Norwegia, Słowacja, Szwajcaria, Turcja i Włochy.

Więcej informacji:
British Nutrition Foundation:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy