Strona głównaPasjeTwój kot upodabnia się do ciebie. Są na to naukowe dowody

Twój kot upodabnia się do ciebie. Są na to naukowe dowody

Badania wykazały, że zachowania kotów odzwierciedlają cechy osobowościowe ich właścicieli.
Twój kot upodabnia się do ciebie. Są na to naukowe dowody [fot. Alexas_Fotos z Pixabay]
Twój futrzasty przyjaciel może nie być tak niezależny, jak sądzisz i bardziej upodabnia się do ciebie, niż podejrzewasz. Jak wynika z nowych badań, koty naśladują osobowość swoich właścicieli, szczególnie, jeśli chodzi o cechy takie, jak ekstrawersja, otwartość, neurotyczność, czy stabilność emocjonalna.

Uczeni z Nottingham Trent University i University of Lincoln zaprosili do badań ponad trzy tysiące właścicieli i zmierzyli u nich tzw. Wielką Piątkę, czyli pięcioczynnikowy model osobowości obejmujący: , ekstrawersję, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność. Jak się okazało, pewne cechy, które wydawały się dominujące u właścicieli, zaobserwowano także u ich kotów. Przykładowo, kiedy u danej osoby poziom neurotyzmu był wyższy, jej kot częściej sprawiał problemy, a gdy u ludzi odnotowano większy ekstrowertyzm, ich koty chętniej przebywały na zewnątrz niż zwięrzęta należące do innych.

Wielu właścicieli uważa swoje zwierzęta domowe za członków rodziny, kreując z nimi bliskie więzi, mówią autorzy badań w rozmowie dla . Wobec tego jest bardzo prawdopodobne, że sposób, w jaki na nie oddziałujemy i nimi kierujemy, może mieć wpływ na , a na oba te czynniki wpływają różnice w naszej osobowości.

O badaniach można przeczytać w magazynie Plos One:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy