Strona głównaPasjeWarto ćwiczyć! Regularna aktywność fizyczna wydłuża życie

Warto ćwiczyć! Regularna aktywność fizyczna wydłuża życie

Czynniki genetyczne mają wpływ na ryzyko różnych chorób i przekładają sie na poziom szans na długowieczność. Jednakże wydłużenie życia w większej mierze zależy od naszego sposobu funkcjonowania, a nie wyposażenia genetycznego, jakie otrzymaliśmy od rodziców.
Warto ćwiczyć! Regularna aktywność fizyczna wydłuża życie  [fot. Daniel Reche z Pixabay]
Uczeni z Norwegian School of Sport Sciences odkryli, jaki jest klucz do - trzeba się ruszać, częsta to najlepsza metoda oddalenia wielu różnych chorób i organizmu.

W ramach badań oceniono oddziaływanie wysiłku fizycznego i siedzącego stylu życia na ryzyko przedwczesnej śmierci. Jak się okazało prawdopodobieństwo utraty życia w danym okresie było pięć razy wyższe dla tych, którzy pozostawali nieaktywni względem ludzi ćwiczących najczęściej.

W badaniu skoncentrowano się na osobach dojrzalszych, co najmniej czterziestoletnich. Średni wiek uczestników wynosił 62 lata. Ustalono, że pozostawanie w pozycji siedzącej przez ponad 9,5 godz. dziennie jest szczególnie związane z podwyższeniem ryzyko wcześniejszej śmierci.

Wspomniane dkrycia są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wielokrotnie pokazywały, że ma negatywny wpływ na zdrowie i jest związany z .

Oficjalne wytyczne podają, że powinniśmy podejmować aktywność o umiarkowanej intensywności przez co najmniej 150 minut tygodniowo lub poświęcić 75 minut na aktywność intensywną. Jeśli chodzi o pierwszą z wymienionych, obejmuje obejmuje ona np. szybki marsz, odkurzanie lub koszenie trawnika. Ta ostatnia z kolei to np. bieganie, kopanie trawnika, czy mycie okien. Jak zaznaczają eksperci, w tej dziedzienie jednak działa zasada „im więcej, tym lepiej", o ile oczywiście zachowamy ostrożność i będizemy się dobrze rozgrzewać przed treningami.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy