Strona głównaPasjeWażne, co robisz w ramach relaksu - to może zmniejszyć ryzyko demencji

Ważne, co robisz w ramach relaksu - to może zmniejszyć ryzyko demencji

Takie zajęcia rekreacyjne, jak czytanie książki, uprawianie jogi i spędzanie czasu z rodziną oraz przyjaciółmi, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko demencji.
Ważne, co robisz w ramach relaksu - to może zmniejszyć ryzyko demencji [fot. collage Senior.pl / Canva]
Przejrzano badania dotyczące czynności poznawczych, aktywności fizycznej i społecznej oraz ryzyka .

- Poprzednie analizy pokazały, że różne formy spędzania czasu wolnego wiązały się z odmiennymi korzyściami zdrowotnymi, takimi jak niższe ryzyko zachorowania na raka, osłabienie problemu migotania przedsionków i poprawy ogólnego samopoczucia - mówi dr Lin Lu z szóstego Szpitala Uniwersyteckiego w Pekinie - Istnieją jednak sprzeczne dowody na rolę spędzania czasu wolnego w zapobieganiu demencji. Teraz ustaliliśmy, że zajęcia rekreacyjne, takie jak angażowanie się w jakieś rzemiosło, uprawianie sportu lub wolontariat, oznaczają niższe zagrożenie otępieniem - dodaje.

Przejrzano 38 badań z całego świata, w których łącznie wzięło udział ponad 2 miliony osób. Zdrowie uczestników monitorowano co najmniej trzy lata. Po uwzględnieniu czynników, takich jak wiek, płeć i wykształcenie, ustalono, że różnorodna aktywność w ramach czasu wolnego wiązała się ze zmniejszonym ryzykiem demencji. Ludzie, które podejmowali różnorakie zajęcia rekreacyjne, mieli o 17 proc. niższe ryzyko rozwoju otępienia niż osoby spędzające ten czas bezczynnie.

Aktywność intelektualna obejmowała głównie lub pisanie dla przyjemności, oglądanie telewizji, słuchanie radia, granie w gry lub granie na instrumentach muzycznych korzystanie z komputera i wykonywanie rękodzieła. Osoby podejmujące takie działania miały o 23 proc. niższe prawdopodobieństwo demencji.

sprowadzała się głównie do: spacerów, biegania, pływania, jazdy na rowerze, ćwiczeń na siłowni, uprawiania i . Odkryto, że osoby, które brały udział w takich zajęciach, miały o 17 proc. niższe ryzyko demencji.

Wreszcie, uwzględniono też aktywność towarzyską, czyli przede wszystkim: komunikację z innymi i uczęszczanie na jakieś zajęcia (np. na Uniwersytecie trzeciego wieku), dołączenie do klubu towarzyskiego, , wizyty u krewnych lub przyjaciół lub uczestnictwo w spotkaniach religijnych. Ci, którzy się w to angażowali, cechowali się o 7 proc. niższym zagrożeniem otępieniem niż pozostali.

- Bycie aktywnym przynosi korzyści i istnieje wiele czynności, które można łatwo włączyć do codziennego życia, a mogą być one korzystne dla mózgu. Nasze badania pokazały, że spędzanie czasu wolnego może osłabić ryzyko otępienia - wyjaśnia dr Lu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy