Strona głównaPasjeWeterani zdobyli 48 medali

Weterani zdobyli 48 medali

Podczas 16 Mistrzostw Europy Weteranów w lekkiej atletyce polscy zawodnicy zdobyli 48 medali: 11 złotych, 18 srebrnych i 19 brązowych. Zawody odbyły się w Lublanie w dniach 23 lipca - 3 sierpnia. Wzięło w nich udział 3693 zawodników z 41 krajów, w tym 72 Polaków.
Największy sukces odniosła w Lublanie 45 - letnia Zofia Więciorkowska (AZS - UWM Olsztyn), która zdobyła 3 złote medale w biegach na dystansie: 1500, 800 i 2000m z przeszkodami. Uzyskane przez nią wyniki są nowymi rekordami Polski, a rezultat biegu na 2000m z przeszkodami jest również rekordem Mistrzostw Europy.

Bardzo dobrze zaprezentowali się również Ewa Bartosik, która zdobyła 4 medale (2 srebrne i 2 brązowe) w skokach i sprincie, a także miotacz Andrzej Piączkowski, który wywalczył 2 tytuły mistrza Europy i jeden tytuł wicemistrzowski. Jedne srebrny (maraton) i trzy brązowe medale zdobyte w biegach na 800, 1500 i 5000 m ma na swoim koncie Janina Rosińska. Dwa medale (złoty i srebrny) zdobył także 77 - letni chodziarz Mieczysław Rutyna, obecnie mieszkający w Chicago, olimpijczyk z Tokio ’64 i Meksyku ’68.

Najstarszym zawodnikiem w polskiej ekipie był prawie 82 – letni Leonard Spychalski, który został wicemistrzem Europy w skoku wzwyż.

Złote medale w Lublanie wywalczyli także: Antoni Cichończuk (maraton), Janusz Kociszewski (800m), Tadeusz Laska (dysk), Grzegorz Pawelski (kula), Dorota Szczepanik (kula). Srebrnymi medalistami zostali: Marianna Biskup (trójskok), Antoni Cichończuk (maraton drużynowo), Ryszard Dryps (800m), Janina Fijałkowska (chód na 10 km), Włodzimierz Kostro (300 m pł., 400m), Witold Kreihs (100m pł.), Sylwester Lorenz (dziesięciobój), Sławomir Pieczurowski (maraton), Robert Piotrowski (ciężarek), Wojciech Spychalski (trójskok) i Edward Zwolski (pięciobój rzutowy). Brązowe medale zdobyli: Dariusz Bednarski (skok wzwyż), Jan Białous (chód na 5 i 20 km), Marianna Biskup (skok w dal), Leszek Bobrzyk (dysk), Janina Fijałkowska (chód na 5km), Paweł Iwiński (tyczka), Kazimierz Jankowski (dysk), Marek Kaszuba (pięciobój), Jerzy Krauze (dziesięciobój), Stanisław Łańcucki (3000 m z przeszkodami), Mirosław Łuniewski (chód 20 km), Andrzej Maliszewski (dysk) i Andrzej Semborowski (kula).