Strona głównaPasjeWiosenny trening - bezpieczne bieganie

Wiosenny trening - bezpieczne bieganie

Przyszła wiosna a wraz z nią cieplejsza aura. Jedną z oznak nowej pory roku jest zwiększenie liczby ludzi poruszających się na rowerach i ćwiczących w parkach. Trening na świeżym powietrzu ma wiele zalet i nic nie kosztuje - np. bieganie: jako ogólnorozwojowe, poprawiające kondycję i wysmuklające sylwetkę jest szeroko rekomendowane. Warto tylko wiedzieć, jak bezpiecznie przemierzać parkowe alejki czy przedmieścia.
Wiosenny trening - bezpieczne bieganie Biegi to jeden z najpowszechniej dostępnych sportów. Nie wymagają dużego nakładu finansowego, właściwie potrzeba jedynie wygodnego stroju i odpowiednich butów. Tym bardziej może dziwić, że tak wielu ludzi ma obiekcje przed zaangażowaniem się w tę formę . Być może powodem jest brak pomysłu na trening lub strach przed kontuzjami - poniżej zatem kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i sposobów na podjęcie biegowych wyzwań.

Znajdź partnera. Najlepiej dobrze zmotywowanego do podjęcia treningów. W pojedynkę jest nudno, a bieganie w parach daje okazje do pogawędki, i zminimalizowania monotonii ćwiczeń. Ponadto aktywność w grupie skłania do systematyczności i mobilizuje.

Zacznij spokojnie. Start w maratonie nie musi być celem ćwiczeń, już umiarkowana aktywność przydaje korzyści zdrowotnych, lepszego samopoczucia i zbawiennie działa na sylwetkę. Jeśli po zimie czuje się pewne osłabienie i brak formy, warto zacząć od niezbyt wytężonego, spokojnego i niedługiego truchtu, z czasem można zintensyfikować treningi dostosowując je do zmieniających się możliwości organizmu.

Podłoże ma znaczenie. Miliony ludzi pokonują codziennie kilometry wdychając spaliny i uszkadzając swe biegiem po asfalcie czy betonie. Eksperci nie polecają jednak tego rodzaju aktywności. Doskonałym byłoby znalezienie w pobliżu miejsca zamieszkania kompleksu sportowego z bieżnią, jeśli jednak takowy nie istniej blisko domu, warto odbywać treningi w parkach lub na leśnych czy też polnych ścieżkach. Po pierwsze zwiększa się dzięki temu bezpieczeństwo -unika się wszelkich mogących stanowić zagrożenie pojazdów, po drugie - ochroni się w ten sposób stawy przed nadmiernym obciążeniem i kontuzjami. Ponadto, otoczenie ma wpływ na samopoczucie - przyjemniej jest przemierzać leśne trakty niż pełne spalin ulice.

Urozmaicaj trening. Bieganie w krótkich, szybkich seriach, a następnie zwalnianie, aby złapać oddech pomoże zbudować wytrzymałość, podobnie jak biegi dłuższych dystansach w statecznym tempie - trzeba rozpoznać potrzeby organizmu i podążać za nimi. Da się po pewnym czasie dostrzec, że może być szybszy niż wtedy, gdy trzymało się jedną ręką na pilocie od telewizora, a drugą w paczce chipsów.

Określ swoje cele. Tak długo jak cele są niejasne, wydajność może być słaba. Po określeniu konkretnych, wymiernych zamierzeń, np. udział w biegu katorżnika, który ma się odbyć za pół roku, łatwiej będzie opracować tygodniowy czy miesięczny program.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Dobrym wskaźnikiem jest wygląd moczu - jeśli ma zbyt ciemny kolor, oznacza, że organizm jest . Trzeba więc ostrożnie raczyć się napojami z kofeiną i alkoholem, ponieważ wykazują działanie diuretyczne; podobne niebezpieczeństwo wiąże się z lekami moczopędnymi; intensywny trening wymaga dostarczenia ciału odpowiedniej ilości wody i soli mineralnych utraconych z powodu wzmożonego wydzielania potu.

- jest obowiązkowa. Przed głównym treningiem należy się przygotować w celu przed urazami, które może spowodować zbyt gwałtowne rozpoczęcie biegu. Rozgrzewka zapobiega tzw. „zakwasom" oraz przedwczesnemu wyczerpaniu, ograniczy też uczucie sztywności mięśni po ćwiczeniach.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy