Strona głównaPasjeWolontariat osób starszych

Wolontariat osób starszych

W krajach zachodnich wolontariat osób dojrzałych i starszych jest bardzo popularny, ale i w Polsce w ostatnich latach zwiększa się ilość inicjatyw tego rodzaju. Wolontariat staje się hobby seniorów - może być pasją, która ma wpływ na rozwój osobisty, umożliwia utrzymanie wysokiej aktywności towarzyskiej i daje satysfakcję z niesienia pomocy innym.
Wolontariat osób starszych Wolontariat umożliwia zdobywanie wiedzy, nowych znajomych, ciekawych doświadczeń. zazwyczaj zaangażowanie w takie w przedsięwzięcie nie wymaga specjalnych umiejętności, ewentualne przeszkolenie zapewniają organizatorzy wolontariatu. To, czego potrzeba, to zaangażowanie, odpowiedzialność i uczciwość.

Z hasłem „wolontariat" osoby dojrzałe i starsze kojarzą się jako beneficjenci działan społecznych. Ta sytuacja powoli ulega zmianie - teraz to do seniorów nierzadko kieruje się oferty wolontariackie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by to właśnie oni stanowili jego filar. Podstawowy warunek to taki, by ochotnicy byli samodzielni i sprawni fizycznie (choć to drugie nie jest już konieczne w przypadku projektów internetowych).

Szacuje się, że do 2030 roku liczba osób z grupy wiekowej 65-79 lat w UE wzrośnie o ponad 35%. To stanowi nie tylko wielkie wyzwanie dla systemów zdrowotnych i opiekuńczych, ale i stawia przed społeczeństwami zadania lepszej integracji wewnątrz- i międzypokoleniowej. Propagowanie wolontariatu wśród seniorów jest motywowana bardzo praktycznie - z jednej strony aktywizuje ludzi u progu końca kariery zawodowej i pozostających na emeryturze, z drugiej stanowi konkretną pomoc, szczególnie wiekowym obywatelom. Seniorzy doskonale rozumieją problemy osób starszych i tym chętniej angażują się w niesienie pomocy ludziom niepełnosprawnym i sędziwym. Starsi nierzadko angażują się w działalność nieformalną dając wsparcie np. sąsiadom, jak i podejmują charytatywną pracę za pośrednictwem rozmaitych organizacji, także kościelnych oraz związanych z samorządami.

Popularność wolontariatu jest odmienna w różnych częściach UE. Największa ilość chętnych do bezpłatnej pomocy na rzecz innych mieszka w Wielkiej Brytanii i Holandii, trochę mniejsza ilość ludzi angażuje się w działalność charytatywną w Niemczech i Francji, najmniej wolontariuszy jest we Włoszech, Grecji, Rumunii i Bułgarii. Niemniej jednak zgodnie z wynikami badania SHARE (badania dotyczącego zdrowia, starzenia i przechodzenia na emeryturę w Europie) tendencja wzrostowa jest silna - rośnie liczba starszych wolontariuszy w Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Niemczech, Szwecji i we Włoszech oraz w Hiszpanii, Słowenii i Rumunii.

Potrzeba aktywizacji ludzi ze wszystkich grup wiekowych i społecznych została zauważona przez władze. Rok 2011 uchwałą Komisji Europejskiej został uznany za Europejski Rok Wolontariatu i Aktywności Obywatelskiej. Jego główne cele to:

  • zmniejszenie barier dla wolontariatu w UE;
  • mobilizacja organizacji wolontariuszy i poprawa jakości wolontariatu;
  • wynagradzanie i uznawanie działań wolontariackich;
  • szerzenie wiedzy o wartości i znaczeniu wolontariatu.

Powstała oficjalna strona Europejskiego Roku Wolontariatu www.europa.eu/volunteering, na której można znaleźć szczegółowe informacje o istniejących i planowanych przedsięwzięciach.

Szacuje się, że co roku około 100 milionów Europejczyków angażuje się w jakąś formę wolontariatu. W Polsce około 4 milionów ludzi bywa wolontariuszami.

Jedną z najświeższych możliwości uczestnictwa w wielkim wolontariackim przedsięwzięciu jest program wolontariatu UEFA EURO 2012. UEFA szuka ponad 5 tysięcy osób, które będą miały współorganizować wielkie święto piłki nożnej. Od kandydatów na wolontariuszy wymaga się pełnoletniości, znajomości języka angielskiego, motywacji, uczciwości i poświęcenia czasu na rozmowę kwalifikacyjną, szkolenia oraz bezpośrednią pomoc w czasie EURO 2012. Swoje kandydatury należy zgłaszać poprzez portal rekrutacyjny dla wolontariuszy, a następnie przejść przez proces rekrutacji. Więcej informacji na temat można uzyskać na stronie UEFA. Organizatorzy zapewnili, że osoby dojrzale i starsze są bardzo mile widziane.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:54:35, 31-08-2011 531130

    wspaniała sprawa

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy