Strona głównaPasjeWolontariat wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne

Wolontariat wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne

Osoby po pięćdziesiątce, które angażują się w wolontariat przez co najmniej 100 godzin rocznie (około dwóch godzin tygodniowo), mają znacznie niższe ryzyko przedwczesnej śmierci i rozwoju ograniczeń fizycznych, wyższy poziom późniejszej aktywności fizycznej i lepsze samopoczucie w porównaniu z tymi, którzy nie podejmują takiej działalności.
Wolontariat wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne [fot. willian_2000 from Pixabay]
- Ludzie z natury są istotami społecznymi. Być może dlatego nasze umysły i ciała są zyskują, gdy poświęcamy czas innym. Badania pokazują, że wolontariat wśród osób starszych nie tylko wzmacnia społeczności, ale wzbogaca ich życie, poprawiając więzi z innymi, pomagając zyskać i dobre samopoczucie oraz chroniąc przed poczuciem samotności, i beznadzieją.

Regularne altruistyczne działanie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci, mimo że nie wykazano żadnego bezpośredniego wpływu wolontariatu na osłabienie ryzyka chorób przewlekłych - mówi dr Eric S. Kim Harvard T.H. Chan School of Public Health, Boston.

Ludzie starsi posiadają szeroki wachlarz umiejętności i doświadczeń, które można wykorzystać dla większego dobra dla całego społeczeństwa poprzez . Według ekspertów warto prowadzić politykę promującą zaangażowanie w wolontariat. Takie działania mogłyby jednocześnie wzmocnić społeczeństwo i wspierać zdrowe starzenie się w szybko rosnącej populacji osób starszych.

Jakkolwiek z wcześniejszych badań płynęły różne wnioski, teraz odkryto, że wolontariat dobrze wpływa na zdrowie fizyczne i , mimo że bezpośrednio nie zmniejsza zagrożenia takimi chorobami, jak , nadciśnienie, , rak, choroby serca, otyłość, , etc.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy