Strona głównaPasjeZadbaj o ogród - to poprawi samopoczucie podobnie jak spacer czy jazda na rowerze

Zadbaj o ogród - to poprawi samopoczucie podobnie jak spacer czy jazda na rowerze

Czas wiosennych porządków właśnie nadszedł i warto wykorzystać tę sposobność do zadbania o przydomowe roślinki, bo taka aktywność daje znaczące korzyści, m. in. poprawia poziom stanu emocjonalnego.
Zadbaj o ogród - to poprawi samopoczucie podobnie jak spacer czy jazda na rowerze [fot. Martin Melicherik from Pixabay]
Dbanie o skutkowało podobna poprawą nastroju, jaką odczuwa się dzięki , , czy podczas spożywania dobrych posiłków.

- Ogrodnictwo może przydać korzyści zdrowotnych wynikających z uzyskania świeżych owoców i warzyw, promowania aktywności fizycznej i wspierania dobrego samopoczucia emocjonalnego, co z kolei może dalej wzmocnić prozdrowotne zachowania - mówi Anu Ramaswami z Princeton Environmental Institute.

Uczestnicy badań korzystali z aplikacji na telefon komórkowy o nazwie Daynamica, poprzez którą raportowali swoje podczas wykonywania jednej z 15 codziennych czynności. Okazało się, że dość znaczący odsetek badanych, bo ponad 30 proc., regularnie angażował się prace ogrodnicze. Co istotne, odkryto, że przydomowe ogrodnictwo znalazło się wśród pięciu czynności najważniejszych pod względem znaczenia, jakie różnym działaniom uczestnicy przypisywali. Pozytywny emocjonalny efekt dbałości o ogród był podobny do tego uzyskiwanego dzięki wyciekom rowerowym czy spacerowaniu.
Istotna ważność, jako zgłaszano w odniesieniu do prac w ogrodzie, może mieć związek z produkcją własnej żywności. Ponadto oprawa samopoczucia emocjonalnego jest porównywalna z innymi formami spędzania wolnego czasu, które obecnie pochłaniają lwią część miejskich inwestycji w infrastrukturę. Te odkrycia sugerują, że wybierając przyszłe projekty dotyczące poprawy samopoczucia, powinniśmy zwracać podobną uwagę na ogrodnictwo w gospodarstwie domowym - mówi Graham Ambrose, współautor badań.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 22:35:18, 08-04-2021 Gąsior

  Tak to prawda, nawet jak nie ogród to kilka kwiatów na parapecie i jest już lepiej Zacząłem się bawić 10 lat temu, nabrałem doświadczenia i zajmuję się tym coraz lepiej. Sporo pomógł mi internet i nadal poszerzam wiedzę. https://www.youtube.com/watch?v=N5wplAE5lyY Polecam ten kanał, dopiero się rozwija ale ma, całkiem słusznie moją uwagę.
  ... zobacz więcej
 • 20:12:45, 27-04-2021 seniorita18

  W sumie już samo posiadanie ogrodu jest czymś bardzo fajnym i ja od niedawna również mogę się nim cieszyć. Muszę przyznać, że bardzo ważną sprawą jest także posiadanie automatycznych systemów do nawadniania. Nawet niedawno o nich czytałam na stronie https://budynkowo.pl/news/system-do-nawadniania/ i właśnie też chcę mieć takie rozwiązania u siebie.
 • 15:59:16, 22-06-2021 zuzia.gola

  A taka https://gardenspace.pl/altana-nowoczesna nowoczesna altana to dobry pomysł? Chcę zmienić aranżację mojego ogrodu na nowoczesną i coś takiego by mi pasowało tam, mam meble które będą fajnie z nią wyglądały, całość powinna stworzyć stylową aranżację.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć