Strona głównaPasjeZdolności poznawcze może poprawić... śpiewanie w chórze

Zdolności poznawcze może poprawić... śpiewanie w chórze

Oprócz wpływu stylu życia na starzenie się, coraz częściej zwraca się uwagę na korzyści poznawcze wynikające z aktywności muzycznych. Jak wiadomo, umiejętność gry na jakimś instrumencie może przydać znaczących korzyści kognitywnych, ale okazuje się, że nie tylko, pomaga też np. śpiewanie w chórze.
Zdolności poznawcze może poprawić... śpiewanie w chórze [fot. Ionas Nicolae from Pixabay]
Okazuje się, że śpiew chóralny może przynosić korzyści podobne do . Śpiewający seniorzy mieli lepszą elastyczność werbalną niż osoby z grupy kontrolnej. Elastyczność ta z kolei odzwierciedla lepszą elastyczność poznawczą (czyli umiejętność myślenia w zależności od sytuacji i zdarzeń).
Wyniki potwierdzają wcześniejsze odkrycia dotyczące wpływu gry na instrumencie na funkcjonowanie poznawcze osób starszych, a także pokazuje, że śpiew chóralny może mieć podobne skutki. Okazuje się, że różne czynności mogą wpływać na w późniejszym życiu - mówi Emmi Pentikäinen z Uniwersytetu w Helsinkach.
Przyjrzano się również korzyściom chóralnego dla dobrego samopoczucia emocjonalnego i społecznego osób starszych i odkryto, że seniorzy, którzy śpiewali w chórze dłużej niż 10 lat, odczuwali większe poczucie wspólnoty z innymi ludźmi niż pozostali.

Ponadto osoby śpiewające w chórze krócej niż dekadę były bardziej zadowolone ze swojego ogólnego stanu zdrowia niż osoby z dłuższym doświadczeniem w śpiewaniu oraz osoby, które się tym zupełnie nie zajmowały. Możliwe, że ludzie, którzy dołączyli do chóru w dojrzalszym wieku, znaleźli w ten sposób motywację do utrzymania zdrowia poprzez prowadzenie aktywnego i zdrowego stylu życia. Dalej, relacje i sieci społeczne zagwarantowane dzięki przynależności do chóru wśród osób dłużej w nim śpiewających, mogły stać się integralną częścią ich życia, co skutkuje silniejszym poczuciem wspólnoty- ocenia Pentikäinen.

Starzenie się ma związek ze zmianami w funkcjonowaniu poznawczym oraz fizycznym i społecznym środowisku. Ponieważ społeczeństwa europejskie i amerykańskie starzeją się, coraz istotniejsze jest identyfikowanie sposobów poprawy jakości życia seniorów. Według Pentikäinena śpiew chóralny stanowi dobrą okazję do wspierania dobrego samopoczucia osób starszych, ponieważ oznacza elastyczność poznawczą i regulację uwagi. - Śpiew chóralny jest łatwy do wykonania w praktyce, przy niewielkich kosztach. To równocześnie czynność wymagająca różnorodnego przetwarzania informacji, ponieważ łączy w sobie przetwarzanie odmiennych bodźców sensorycznych, a także funkcji motorycznych związanych z produkcją i kontrolą głosu oraz obejmuje naukę i zapamiętywanie melodii oraz tekstu, a także , które budzą śpiewane utwory - zauważa Pentikäinen.

Pandemia koronawirusa również pokazała znaczenie muzyki i śpiewu w życiu ludzi. - Śpiewano razem na balkonach i przy otwartych oknach, żeby poprawić sobie nastrój - dodaje Pentikäinen.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy