Strona głównaPasjeZiołowy ogródek

Ziołowy ogródek

Globalne ocieplenie klimatu ma jedną niezaprzeczalną zaletę: coraz lepiej rosną u nas rośliny pochodzące z południowych rejonów Europy. Warto to wykorzystać i założyć we własnym ogródku grządkę ziołową – świeże zioła nie tylko pięknie pachną i urozmaicają smak potraw, ale mają także właściwości lecznicze, a zawarte w nich olejki eteryczne odstraszają komary, meszki, nornice i ślimaki.
Ziołowy ogródek [© teressa - Fotolia.com] Aby latem móc cieszyć się smakiem i aromatem świeżych ziół, musimy już teraz zacząć przygotowania do założenia ziołowego ogródka. W sklepach ogrodniczych znajdziemy mnóstwo nasion przeróżnych ziółek, które wczesną wiosną (niektóre gatunki już w lutym) wysiewamy do małych pojemników lub mini - szklarni, podlewamy i przykrywamy. Pojemniki muszą stać w dobrze nasłonecznionym i ciepłym miejscu, musimy także pamiętać o częstym podlewaniu. Nie wyrzucajmy torebek po nasionach – znajduje się na nich informacja o terminie pikowania i wysadzania roślin do gruntu!

Kiedy siewki osiągną już kilka centymetrów, trzeba je przepikować i rozsadzić do większych doniczek. Przed wysadzeniem ziół do gruntu dobrze jest je przez kilka dni zahartować: pojemniki wynosimy na dwór na kilka godzin w ciągu dnia, a na noc zabieramy je z powrotem do domu. Do hartowania możemy także wykorzystać tunel foliowy lub szklarnię: jeśli nie ma przymrozków, rośliny mogą tam pozostać nawet na noc.

Gotową rozsadę wysadzamy do ogrodu po „zimnych ogrodnikach” czyli w drugiej połowie maja. Szczególnie wrażliwe na zimno rośliny (np. bazylię) lepiej posadzić w gruncie dopiero pod koniec czerwca.

Zabiegani i początkujący ogrodnicy – amatorzy mogą ułatwić sobie pracę przy zakładaniu ogródka ziołowego, kupując gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym lub na targu. Wystarczy posadzić je do odpowiednich doniczek lub od razu do gruntu.

Ziołowy ogródek najlepiej założyć w miejscu osłoniętym od wiatru i dobrze nasłonecznionym. Ziemia powinna być lekka, żyzna (można ją wzbogacić kompostem), o odczynie lekko zasadowym.

Jeżeli nie mamy ogrodu, ziołową grządkę możemy także założyć na balkonie lub tarasie. Kupioną w sklepie lub przygotowaną z nasion rozsadę wysadzamy do doniczek (koniecznie z otworami do odpływu wody) i ustawiamy na słonecznym tarasie lub balkonie.

Zioła jednoroczne zbieramy przed kwitnieniem – są wtedy najbardziej wartościowe i aromatyczne. Rośliny wieloletnie, takie jak lubczyk, tymianek, melisa czy szałwia mogą przezimować w ogrodzie i cieszyć nasze oczy (i podniebienia!) przez następne lata.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:22:16, 10-02-2008 Jadwiga60

    Jestem,za.. oczywiscie jak kto ma ochotę i zamiłowanie, sama mam działkę lubię pracowac na niej do ''zdrowotnosci,, mam duzo zioł chociaż najchętniej używam z apteki w wygodniejszej wersji mimo to polecam
  • 23:02:32, 26-03-2008 BarbarkaM

    Ja też mam działkę i jestem amatorką ziół.Jesienią zasuszamto co się da.Mam w ub.roku zasuszone:melisę,miętę,szałwię i tymianek.W tym sezonie będę uprawiać majeranek i bazylię/poza tymi wymienionymi oczywiście wyżej/.
  • 11:34:39, 27-03-2008 anga

    Ja mam malutki ogródeczek między blokami ale mam lubczyk,melisę, oregano i miętę. Moja córka jak do mnie przyjeżdża to całe lato zabiera świeże zioła i nie wyobraża sobie herbatki z mięty ze sklepu.
  • 15:09:29, 27-03-2008 Pani Slowikowa

    ogrodu bez ziol.. Ja mam spory ogrod i niektore ziola takie jak galazki rozmarynu, lawendy czy lauru scinam i robie z nich woreczki zapachowe do trzymania w szafach i spizarniach.. Mozna wlasciwie wstawiac nawet gole galezie do szafy czy na strych.. tylko ze one troche smieca.. Zapach gwarantowany.. a mole trzymaja sie z daleka
  • 19:37:04, 27-03-2008 anga

    No właśnie, mam lawendę w ogródku i powkładałam gałązki do szafek z ubraniami, nie wiedziałam że po wyschnięciu tak drobniutko się kruszy.Miałam sporo pracy żeby to wytrzepać z odzieży.
  • 22:46:58, 05-05-2008 Elżbieta V

    Mam na swojej działce tez grządkę ziołową .Zawsze sadzę majeranek. bazylię czerwoną i zielona , oregano.miętę w tym roku dojdzie jeszcze kolendra.
    Mam również na działce trawkę żubrówkę którą dodaje się do alkoholu. Przepięknie pachnie , pęczuszki trawy wkładam do szafek w kuchni i mam miły aromacik jak otwieram szafkę
  • 23:39:19, 05-05-2008 Malgorzata 50

    Opierałam się tym ogródkom ..ale zioła uwielbiam ogrodnik ze mnie taki bardziej dwuleworęczny powiedzcie mi koleżanki jak zaprowadzic ziołowy ogrodek w skrzynce albo donicy??????Bo kupiuje ziółk gotowe w doniczuszkach ,czesto wiedna nim dokonam konsyumpcji calkowitej i wydaj e na nie mnajatek ,a chcialabym miec je sobie pod reka rosnace wesolo ,bo poza tym ,ze pyszne to jeszcxze b.piękne.Czego z czym nie można np?????
  • 23:44:24, 05-05-2008 Pani Slowikowa

    a masz jakis balkon czy taras?
  • 23:53:46, 05-05-2008 Malgorzata 50

    Mam skrzynki w oknie na malowniczej mojej kracie ...poprosze o istrukcje Asiu
  • 00:00:58, 06-05-2008 Pani Slowikowa

    czo one sa na zewnatrz czy wewnatrz??
    Co to jest malowana krata?
    W kazdym razie zakladajac ze sa na zewnatrz to dobre bylbyby ziola niezbyt wysokie bo jak ci takie drzewo urosnie na 2 metry??
    A wiec ja mam w skrzynkach: tymianek, majeranek, szalwie, origano.. Od biedy mozna i zmiescic bazylie oraz rozmaryn.. Basylie obskubuj reguranie bo inaczej wyrosnie ci na metr.
    Powiedz dokladnie jakie potrzebujesz instrukcje

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy