Strona głównaPasjeZłota Księga Dobrych Praktyk - zwycięzcy I edycji

Złota Księga Dobrych Praktyk - zwycięzcy I edycji

W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się uroczystość podsumowująca pierwszą edycję projektu „Złota Księga Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych”, którego organizatorem jest Komisja ds. Osób Starszych działająca przy RPO. Podczas spotkania prof. Irena Lipowicz wręczyła dyplomy przedstawicielom 24 organizacji i instytucji wyróżnionym wpisem do Złotej Księgi.
Złota Księga Dobrych Praktyk - zwycięzcy I edycji [fot. RPO] Celem przedsięwzięcia jest wypromowanie szczególnie wartościowych inicjatyw na rzecz seniorów dotyczących m.in. wydłużania , , tworzenia przyjaznej seniorom przestrzeni publicznej, wspierania usług umożliwiających zaspokajanie potrzeb osób starszych wymagających opieki w ich mieszkaniach.

Do Złotej Księgi zgłoszono ponad 100 projektów zrealizowanych m.in. przez organizacje społeczne, pracodawców, instytucje publiczne i jednostki samorządu terytorialnego. Wszystkie zostały ocenione przez ekspertów Komisji ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich na podstawie kryteriów ogólnych (zastosowanych do oceny wszystkich zgłoszonych przedsięwzięć) oraz kryteriów szczegółowych.

Lp. Instytucja zgłaszająca Nazwa dobrej praktyki Opis
1. Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół „Pomost" oraz Punkt Pośrednictwa Pracy Wolontarystyczenej „Centerko", Łódź Akademia Wolontariatu Seniora Za prowadzenie działań o charakterze integracyjnym, których celem była aktywizacja osób starszych poprzez wolontariat, promowanie współpracy międzypokoleniowej i inicjowanie podejmowania działań przez seniorów na rzecz społeczności lokalnej oraz prowadzenie działalności edukacyjnej dla seniorów.
2. Urząd Miasta Lublin Konkurs „Miejsce Przyjazne Seniorom" za udaną współpracę organizatorów z organizacjami pozarządowymi reprezentującymi seniorów; za promocję inicjatywy w mediach i przestrzeni publicznej, a przede wszystkim za umiejętność pozyskania partnerów sektora rynkowego do zaproponowania seniorom szerokiego wachlarza usług. Akcja organizowana przez Urząd Miasta może być uznana również za instrument kształtowania świadomości osób odpowiedzialnych za zarządzanie miejską przestrzenią publiczną.
3. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m. st. Warszawy Godzinka w dobrym towarzystwie za skuteczne poszerzenie działań biblioteki: miejsca znanego, przyjaznego, oswojonego przez seniorów. Spotkania Klubowe poświęcone kulturze zostały rozbudowane w projekt wieloelementowy, który można dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb i możliwości grupy.
4. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Miejski w Tczewie Bank Czasu-Bankiem Życzliwości za skuteczne tworzenie grup samopomocowych, promowanie uczestnictwa osób starszych w zespołowych formach aktywizacji. Dodatkowo znakomite budowanie podmiotowość osób starszych, które same decydują, jaka pomoc jest im potrzebna, co chcą dać innym i w jakim wymiarze. Umacnianie wizerunku osób starszych, jako dawców pomocy, a nie tylko jej biorców.
5. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu Ile wezmę sam, tyle Tobie dam za umiejętne włączenie seniorów w działania z dziećmi i młodzieżą oraz stworzenie warunków do przekazywania swoich doświadczeń i wiedzy. Projekt umożliwił Osobom starszym przyjemne spędzanie wolnego czasu, włączenie ich w życie lokalnej społeczności oraz dał poczucie bycia potrzebnymi.
6. Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego, Wrocław Miasto Pokoleń za podejmowanie działań edukacyjnych skoncentrowanych na zmianie postaw dzieci i młodzieży w stosunku do osób starszych i postrzegania starości przez młode pokolenie jako naturalnej fazy życia.
7. , Wrocław Miejsce Przyjazne Seniorom za skuteczne promowanie idei tworzenia w przestrzeni publicznej miejsc przyjaznych ludziom starszym, trwałość projektu i certyfikowanie miejsc przyjaznych seniorom.
8. Stowarzyszenie Przyjaciół „Mam Sąsiada" Piotrków Trybunalski działania stowarzyszenie na rzecz osób starszych za wspieranie osób starszych szczególnie narażonych na samotność, rozwiązywanie problemów związanych z odrzuceniem i nieznajomością prawa oraz za stworzenie doskonale funkcjonującego modelu wspierania osób potrzebujących poprzez zainicjowanie działań społeczności sąsiedzkiej.
9. Stowarzyszenie Akademia Plus 50, Białystok Centrum Seniora - Program Edukacji Osób Po 60 Roku Życia W Białymstoku za kompleksowy sposób angażowania i aktywizacji osób starszych. Wypełnił on lukę, tworząc miejsca spotkań seniorów, gdzie realizowanych może być szereg działań skierowanych do tej grupy. Jego atutem jest partnerski charakter prowadzonych działań i współpraca z innymi instytucjami, zwłaszcza publicznymi.
10. Dom Pomocy Społecznej w Krakowie BLOG „SENIOR MÓVIN'" za innowacyjny sposób zapewnia osobom starszym możliwość dzielenia się swoimi pasjami, ucząc ich jednocześnie korzystania z nowych technologii informacyjnych. Prowadzenie bloga przez mieszkańców domu pomocy społecznej jest dobrym przykładem innej formy spędzania wolnego czasu, który dodatkowo integruje jego mieszkańców i ich rodziny.
11. Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie „Amatorski Klub Literacki" za stworzenie seniorom szansy zaprezentowania własnej twórczości. Wielu uczestników spotkań „Klubu" zostało zainspirowanych do przelania po raz pierwszy swoich myśli na papier, natomiast ci, którzy wcześniej pisali tylko do szuflady, mogli podzielić się swoją twórczością z innymi. Ukoronowaniem tej działalności było wydanie tomiku literackiego. Członkowie klubu organizowali także lekcje w szkołach i brali udział w targach Aktywni 50+, prezentując swój dorobek przedstawicielom różnych pokoleń.
12. Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Nowy Sącz Warsztaty komputerowe dla Słuchaczy Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku za zapewnienie uczestnikom spotkań nabycia nowych umiejętności w zakresie nowoczesnych technologii informacyjnych. Osoby starsze korzystające z edukacji w różnych dziedzinach nauk, w tym informacyjnej, otrzymali mozliwość łatwego dostępu do usług społecznyc, nowych kontaktów, a tym samym nie są wykluczeni technologicznie. Projekt realizował również cel integracji międzypokoleniowej i społecznej.
13. Gmina Miasta Gdynia Gdyński dialog o jakości usług opiekuńczych za realizację polityki senioralnej opartej na czterech filarach: aktywizacji, partycypacji, dialogu międzypokoleniowym i opiece, a także za zastosowanie podejścia partycypacyjnego, które wzmacnia i buduje postawy obywatelskie wśród seniorów. Potraktowanie seniorów jako ekspertów od swoich spraw.
14. Urząd Miasta Poznania, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Centrum Inicjatyw Senioralnych za kompleksowość i bogactwo działań na rzecz włączania seniorów w życie społeczności lokalnych, promowanie idei wolontariatu, za działania edukacyjne „edukacja do starości" oraz za promowanie aktywnego uczestnictwa osób starszych w życiu miasta.
15. Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie Program „Szkoła @ktywnego Seniora-S@S" za tworzenie wspólnoty seniorów oraz skuteczna integrację między i wewnątrzpokoleniową poprzez odwoływanie się do naturalnych zainteresowań, pasji i wiedzy, za wspólne tworzenie i "zdrową" rywalizacje, a także za promowanie idei "czenia się przez całe życie" oraz za rozwijanie umiejetnosci przez seniorów.
16. Urząd m. st. Warszawy Projekt "eSenior, czyli Warszawa Przyjazna Wiekowi" za zastosowanie metod, które umożliwiły seniorom edukację w sposób kompleksowy i adekwatny do poziomu ich umiejętności, za zaangażowanie w jego realizację wielu instytucji oraz za organizację Punktów Cyfrowego Wsparcia Seniora, w których zapewniono łatwy dostęp do indywidualnych porad dla zainteresowanych, a także za włączenie do projektu osób młodych co umożliwiło zrównoważony dostęp do technologii i integrację społeczną.
17. Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nasze Prostki", w Prostkach Projekt „Seniorzy na scenę!" za przemyślany sposób wykorzystania potencjału starszego pokolenia do promowania i utrwalania tradycji i kultury regionu, oraz integrację pokoleniową, wzmacnianie poczucia przynależności do społeczności lokalnej.
18. Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. Prof. Andrzeja Tymowskiego, Warszawa Działalność Centrum na rzecz osób starszych w tym Działu Wsparcia Społecznego oraz Działu Pomocy Usługowej za udane połączenie w jednym miejscu kompleksowego zestawu usług, dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb i stopnia sprawności osób starszych, w tym usług domowych, całodobowych i dziennych; za działania organizowane zarówno „na rzecz" osób starszych, jak i z ich inicjatywy; za szeroką współpracę z instytucjami i organizacjami, szkołami wyższymi, za twórcze rozwijanie form integracji wewnatrz i miedzypokoleniowej oraz promowanie idei integracji społecznej osób starszych
19. Fundacja Dom Pokoju, Wrocław Utworzenie Rady Seniorów na wrocławskim Osiedlu Nadodrze za wypracowanie wzoru udziału osób starszych w „społecznej" części programu rewitalizacji zaniedbanych dzielnic; za zapewnienie osobom starszym realnego wpływu na kształtowanie otaczającej ich przestrzeni, a także za wprowadzenie idei juniormentoringu, która integruje środowisko osób starszych i młodych, potegując ich potencjał twórczy.
20. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie - Instytucja Województwa Małopolskiego, Kraków „Miejsce Przyjazne Seniorom" za przyznawanie certyfikatów instytucjom dostosowanym do potrzeb starszego pokolenia i promowanie idei spójnego społeczeństwa obywatelskiego. Jest praktyka, która sprzyja tworzeniu uniwersalnej, dostepnej dla wszystkich przestrzeni, zachęcającej do działania oraz uczestnictwa w życiu społecznym także przez osoby starsze.
21. Fundacja Centrum Twórczości Dziecka, Wrocław „Sztuka zmienia i łączy pokolenia" Projekt stwarza seniorom szansę zaprezentowania własnej twórczości. Wielu uczestników spotkań „Klubu" zostało zainspirowanych do przelania po raz pierwszy swoich myśli na papier, natomiast ci, którzy wcześniej pisali tylko do szuflady, mogli podzielić się swoją twórczością z innymi. Ukoronowaniem tej działalności było wydanie tomiku literackiego. Członkowie klubu organizowali także lekcje w szkołach i brali udział w targach Aktywni 50+, prezentując swój dorobek przedstawicielom różnych pokoleń.
22. Gmina Gogolin Koperta na Jesień Życia za proste i niewiele kosztujące rozwiązanie, stwarzające osobom starszym i żyjącym samotnie komfort psychiczny oraz poczucie bezpieczeństwa. Rozwiązanie to może mieć realny wpływ na udzielenie skutecznej pomocy w sytuacji ewentualnego ratowania życia konkretnej osobie - dzięki wcześniej przygotowanym przez nią informacjom, ważnym dla lekarzy lub ratowników.
23. Urząd Miasta Krakowa Dialog obywatelski seniorów w Krakowie za pozytywnie oceniony proces przygotowania osób starszych do większej obywatelskiej aktywności, w tym przygotowanie wolontariuszy-seniorów pod względem kompetencji i umiejętności potrzebnych w pracy w Radzie Seniorów oraz podejmowanie przez nich działań i rozwiązań na rzecz mieszkańców miasta, a także przeprowadzanie konsultacji społecznych inicjatyw proponowanych przez lokalne władze.
24. Europejskie Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju „PIONIER", Olsztyn Seniorada za ciekawą, kompleksową edukację seniorów wolontariuszy, prowadzenie dla seniorów punktów informacyjnych, pomoc w organizowaniu wolnego czasu. Wolontariusze nie tylko uczyli się, ale również świadczyli pracę na rzecz osób potrzebujących. Szczególnie ważne było to, że uczestnicy projektu mieli wpływ na działania podejmowane w projekcie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy