Strona głównaPasjeZnaczek z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Znaczek z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

W roku 2017 przypada 300. rocznica koronacji Matki Bożej Częstochowskiej. Z tej okazji Poczta Polska 26 sierpnia br. wprowadzi do obiegu okolicznościową emisję z kopertą FDC (Pierwszego Dnia Obiegu) i datownikiem. Znaczek przedstawia obraz Matki Bożej Częstochowskiej na białym tle.
fot. Poczta PolskaNa znaczku pocztowym przedstawiono wizerunek Czarnej Madonny z koronami podarowanymi przez Sanktuarium Matki Bożej w Crotone we Włoszech. Diademy to replika koron ofiarowanych 300 lat temu przez Ojca Świętego Klemensa XI podczas pierwszej koronacji częstochowskiego Wizerunku. Korony zostały skradzione w 1909 r.

8 września 2016 r. rozpoczęły się obchody roku jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi (1717-2017). Miało to miejsce 8 września 1717 roku. Korony przesłał papież Klemens XI.

Na najważniejszym miejscem dla każdego pielgrzyma jest Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej, w której umieszczony jest cudowny obraz przedstawiający Maryję w typie Hodegetrii, czyli najstarszego i najbardziej rozpowszechnionego typu ikonograficznego portretowania Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku.

W 1382 roku, śląski książę Władysław II Opolski ufundował klasztor jasnogórski i sprowadził do niego z Węgier zakonników paulińskich. Mieli opiekować się przekazaną im Ikoną Bogarodzicy. Mnisi w białych habitach misję tę pełnią nieprzerwanie aż do dziś.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy