Strona głównaPasjeZnajdź czas dla siebie - tak poprawisz swój dobrostan

Znajdź czas dla siebie - tak poprawisz swój dobrostan

Jeśli dbasz o czas dla siebie i spędzasz go w sposób znaczący, to poprawiasz dzięki temu swoje samopoczucie psychiczne i stajesz się też bardziej zaangażowanym pracownikiem.
Znajdź czas dla siebie - tak poprawisz swój dobrostan
Aby sprawdzić, czy ilość i jakość czasu dla siebie ma związek z lepszą równowagą między życiem zawodowym i prywatnym, a także dobrym samopoczuciem i zaangażowaniem w , pracowniczy University of Birkbeck przeprowadzili dwa badania.

W pierwszym wzięło udział kilkanaście osób, które przez miesiąc codziennie spisywały swoje spostrzeżenia i doświadczenia związane z czasem spędzonym zgodnie z ich wolą. W drugim badaniu kilkaset ludzi wypełniło ankietę obejmującą informacje na temat życia zawodowego, prywatnego, relacji rodzinnych, zaangażowania w pracy i .

Jak ustalono, ci, którzy wykorzystywali czas dla siebie w sposób znaczący, tzn. był on wysokiej jakości, cieszyli się lepszą równowagą między życiem zawodowym i prywatnym, a także mieli wyższy dobrostan i byli bardziej zaangażowani w pracy. Co ciekawe, nie była istotna długość czasu dla siebie - ważniejsza okazała się jego jakość.

- Często się mówi o „czasie dla siebie", zwykle dlatego, że ludzie narzekają, że go nie mają. Co ciekawe, odkryliśmy, że nie musi być on spędzany w samotności i jest bardziej korzystny, jeśli obejmuje dowolnie wybrane aktywności. Opinie co do ważności tego czasu różniły się w zależności od tego, czy obejmował przyziemne, rutynowe czynności, takie jak prace domowe - zmywanie naczyń nie wszystkim przynosi korzyści - mówi dr Almuth McDowall, współautorka badań.
Ogólnie rzecz ujmując, badania sugerują, że jeśli ludzie poświęcają czas na „naładowanie baterii" i dbają o wysoką jego jakość, daje to korzyści dla psychicznego , ich relacji rodzinnych i ich pracy - wyjaśnia dr McDowall.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy