Strona głównaPasjeŻycie zaczyna się po...

Życie zaczyna się po...

W wieku 68 lat Lilian Carter, mama prezydenta Jimmy’ego Cartera, wstąpiła do Korpusu Pokoju i spędziła w Indiach dwa lata pracując jako pielęgniarka. H G. Wells ukończył dysertację pozwalającą na uzyskanie stopnia doktora mając lat 76. Grandma Moses zaczęła parać się malarstwem mając lat 70, dziesięć lat później zorganizowano wystawę zawierającą tylko jej prace. W 1994 roku stulatek Ichijirou Araya wspiął się na najwyższy szczyt Japonii, Fuji (3776 m n.p.m.). To tylko kilka przykładów na to, że seniorzy z różnych pokoleń mogą dokonać spektakularnych dzieł. Starszy wiek nie musi stanowić przeszkody w pogoni za marzeniami, wręcz przeciwnie, wielu sądzi, że to najlepszy czas na realizację zamierzeń.
Życie zaczyna się po... [© Martinan - Fotolia.com] Według badań przeprowadzonych w 2000 roku przez Narodowe Doradztwo Dotyczące Wieku (The National Council on Aging- NCOA), prawie połowa Amerykanów w wieku 65 lat, bądź starszych, uważa, że przeżywają obecnie najlepsze lata swego życia. Ponad 84% badanych chciałoby dożyć co najmniej 90 lat.

„Ogólnie rzecz biorąc, żyjemy dziś dłużej i zdrowiej”, twierdzi dr Robert Chen, geriatra ze szpitala Saint Barnabas. „W przeszłości starszy wiek nieodłącznie związany był z chorobami. Obecnie, ludzie starsi żyją pełnią życia, a medycyna umożliwia im pozostawanie w dobrej kondycji fizycznej. To dobry czas dla seniorów”, mówi dr Chen.

Jednakże problemy zdrowotne wciąż znajdują się w centrum uwagi osób starszych. Większość respondentów wspomnianego badania NCAO powiedziało, że głównym wskaźnikiem starzenia był dla nich nie wiek, ale spadek zdolności poznawczych i problemy ze zdrowiem fizycznym. Starzenie zostało opisane jako czynnik chorób i dysfunkcji. Ponadto osoby starzejące się martwią się o swoją niezależność i możliwość utraty bliskiej osoby z powodu chorób.

„Wraz z wiekiem maleje zdolność do walki ze stresem”, mówi dr Chen. „Ten stan rzeczy czyni seniorów bardziej podatnymi na problemy zdrowotne. Tak stresujące zdarzenia jak złamanie biodra, wylew, atak serca w krótkim czasie mogą spowodować, oprócz zaistniałych już negatywnych konsekwencji na organizm, drastyczne pogorszenie zdrowia. Strach przed powtórzeniem się niechcianego zdarzenia, np. upadkiem może przyspieszyć proces starzenia się.

Uwarunkowania geriatryczne mogą zwiększyć ilość czynników negatywnie wpływających na leczenie i rekonwalescencję pacjenta. Senior poddany leczeniu w związku z atakiem serca jednocześnie może zażywać leki na cukrzycę czy osteoporozę. Poza kwestiami medycznymi, w przypadku osób starszych, troskę niejednokrotnie stanowi obniżenie zdolności poznawczych i zagrożenie niezależności od innych.

System opieki medycznej zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i innych krajach, które cechuje starzenie się społeczeństwa, musi zostać zmodyfikowany tak, aby uwzględniał potrzeby i problemy dużej liczby seniorów. „Musimy przygotować się na przyjęcie większej populacji osób starszych”, mówi John Bonami, dyrektor wykonawczy szpitala Saint Barnabas. „Staramy się stworzyć program pozwalający na dywersyfikację sposobów opieki na seniorami, które mają umożliwić im niezależność tak długo, jak jest to możliwe.

Dr Bonami twierdzi, że lekarze pierwszego kontaktu mają zbyt wielu pacjentów w starszym wieku i nie są w stanie dokonać wszystkich koniecznych ekspertyz i kompleksowo zająć się zdrowiem seniorów. Potrzebny jest tu program zintegrowanych działań. W placówce Saint Barnabas opracowano The Geriatric Assessment Program (GAP), który ma na celu wieloaspektową opiekę nad pacjentami w starszym wieku. W ramach GAP działają geriatrzy, pielęgniarki specjalizujące się w gerontologii i pracownicy społeczni. Grupy złożone z tych specjalistów mają spieszyć z pomocą starszym pacjentom ambulatoryjnym. Oferują Sparcie medyczne, psychologiczne, starają się rozwiązać różne problemy seniorów, np. z dostępem do lekarstw, administracyjne, etc. Dostarczają recepty, radzą w kwestiach diety, dają wskazówki rodzinie starszego pacjenta odnośnie opieki nad nim.

Kolejne pokolenie seniorów w USA i krajach europejskich to wykształcona, liczna grupa wymagająca rozszerzonego pakietu usług medycznych. Dla większości ludzi najważniejszym celem jest pozostanie w dobrym zdrowiu i prowadzenie niezależnej egzystencji, tylko wtedy można w pełni cieszyć się życiem, realizować marzenia i korzystać z uroków świata. Wiek może być sprzymierzeńcem, doświadczenie i mądrość życiowa, jakie towarzyszą zaawansowaniu w latach umożliwiają seniorom wyczyny godne podziwu.

Spośród licznych przykładów na sukces odniesiony w starszym wieku można wymienić m. in. prezydenturę Ronalda Reagana, który został wybrany na najwyższy urząd mając 69 lat. Założyciel Kentucky Fried Chicken (KFC) stał się bogatym biznesmenem w wieku 65 lat i pozostawał aktywny zawodowo do osiemdziesiątego roku życia. Mając 74 lata Katharine Hepburn wystąpiła w filmie On Golden Pond (Nad Złotym Stawem), grał tam też m. in. 76- letni henry Fonda. W 1994 roku 82-letni Fred Lasby ukończył samotny lot dokoła świata w skonstruowanym przez siebie samolocie. W 1976 roku Dimitrion Yordanidis, mając 98 lat, przebiegł 23- kilometrowy maraton w Atenach. 83- letni Ben Franklin w 1971 roku dodał do długiej listy swych wynalazków okulary dwuogniskowe.

Tego rodzaju przykładów jest nieskończenie wiele, seniorzy mogą pozostać aktywni, realizować osobiste i zawodowe marzenia zyskując przy tym sławę bez względu na proces starzenia się. Jednakże, aby żyć pełnią życia seniorzy muszą zarówno stosować profilaktykę, jak i otrzymywać kompleksową opiekę zdrowotną, są to czynniki warunkujące pozostanie sprawnym i aktywnym również w starszym wieku.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy