Strona głównaPasje„Pół słowem, pół gestem”- artystyczne przedsięwzięcie niepełnosprawnych

„Pół słowem, pół gestem”- artystyczne przedsięwzięcie niepełnosprawnych

Zespół artystyczny "Pół słowem, pół gestem", jako jedna z trzech polskich grup teatralnych zakwalifikował się na Międzynarodowy Festiwal Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych pt. "Słoneczny Promień", który odbędzie się w dniach 22-26 października w Kijowie. Wraz z pozostałymi siedemnastoma innymi zespołami artystycznymi będzie reprezentował państwa Europy Środkowo-Wschodniej.
„Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Każdy występ przed publicznością jest swoistym dowodem na to, że "niepełnosprawny" nie znaczy wcale gorszy. To także pewien rodzaj walki z własnymi słabościami, izolacją, czy osamotnieniem, walki poprzez sztukę o prawo do godnego, pięknego i twórczego życia, które dotyczy przecież nie tylko ludzi zdrowych.

To również swoiste udowadnianie, że jest się kimś wartościowym, potrzebnym i docenionym nie tylko w domu, ale i w pracy. Wyjazd do Kijowa to także spełnienie marzeń niepełnosprawnych artystów. Mimo wspaniałych efektów terapeutycznych, sami nie bylibyśmy w stanie im tego umożliwić,” mówi z nieukrywaną dumą i radością Jarosław Malarski, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Polskiej Wsi "Razem Lepiej".

Zespół artystyczny "Pół słowem, pół gestem" powstał w 1994 roku. Tworzą go mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej w Zakrzewie i Miszewie Murowanym oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy tychże placówkach. Wszyscy artyści to osoby niepełnosprawne intelektualnie lub ruchowo.

Teatr "Pół słowem, pół gestem" prezentuje swoje programy z wielkim sukcesem na lokalnych, powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich oraz międzynarodowych przeglądach i festiwalach artystycznych ludzi niepełnosprawnych. Umiejętności zespołu doceniła między innymi Anna Dymna umożliwiając grupie występ na deskach Teatru Starego w Krakowie w 2005 roku po otrzymaniu nagrody głównej w finale Przeglądu Twórczości Teatralno-Muzycznej "Albertina" (zespół pokonał 100 innych teatrów z Polski).

Podobny sukces grupa osiągnęła rok później, zespół zajął II miejsce, sukces ten zapewnił udział i występ teatralny na Starym Rynku w Krakowie, w II dniu Festiwalu Piosenki Zaczarowanej podczas teatralnych prezentacji scenicznych.

Niepełnosprawni artyści występowali także na deskach teatru "Rampa" w Warszawie w roku 2006, wygrywając wysokim poziomem artystycznym z grupami teatralnymi z dużych aglomeracji miejskich, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Mając na uwadze ogromne przywiązanie do naszej małej Ojczyzny - Mazowsza Płockiego, grupa promowała także region płocki na "Dniach Mazowsza" w maju br., w Warszawskich Łazienkach Królewskich oraz występowała w finale Wojewódzkiego oraz Ogólnopolskiego Konkursu "Lodołamacze", organizowanego przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Członkowie zespołu do swoich spektakli sami opracowują i przygotowują scenariusze, choreografię, kostiumy, scenografię, przy pomocy instruktora montują nawet muzykę dołączając do niej efekty specjalne.
Swoją działalnością grupa teatralna "Pół słowem, pół gestem" promuje kulturę i sztukę, udowadniając, że bez względu na bariery intelektualne, społeczne czy ruchowe, ludzie niepełnosprawni także mają różnorodne zainteresowania i liczne umiejętności.

Udział niepełnosprawnych w szeroko rozumianym życiu artystycznym, często staje się inspiracją i wskazówką dla innych osób w tej samej sytuacji, pokazując jak tego typu działalność może prowadzić do likwidowania negatywnych skutków marginalizacji i odrzucenia ze strony części zdrowego społeczeństwa.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy