Strona głównaPasjeGrillowanie - polski sport narodowy

Grillowanie - polski sport narodowy

Rozpoczął się majowy długi weekend - w tym roku wyjątkowo długi. Wolne dni przypadają bowiem we wtorek i czwartek, co skłoniło wielu Polaków do rozszerzenia tego okresu również na pozostałe dni tygodnia. A ponieważ zapowiada się piękna pogoda, chętnie spędzimy wolne dni na świeżym powietrzu - w ogrodzie czy na działce, w towarzystwie rodziny i znajomych. Majowy weekend to także początek sezonu grillowego.
Grillowanie - polski sport narodowy Swobodne towarzyskie spotkania na wolnym powietrzu, zazwyczaj mniej oficjalne niż „zwykłe" przyjęcia to obyczaj znany od bardzo dawna i w bardzo wielu kulturach. Szczególnego znaczenia nabierały tam, gdzie na co dzień kontakt z naturą był ograniczony. Miejska ludność chętnie korzystała z możliwości wybrania się na piknik czy garden party. Popularnością - zarówno w miastach jak i na wsi - cieszyły się taneczne imprezy pod gołym niebem. W te zwyczaje wpisują się także spotkania podczas których wspólnie przyrządza się coś na ciepło.

Również w Polsce tradycja letnich spotkań na wolnym powietrzu jest długa i dobrze zakorzeniona. Eleganckie pikniki i garden-party, swobodniejsze majówki czy zupełnie nieformalne imprezy przy ognisku były nie tylko okazją do odetchnięcia na łonie natury, ale także sposobem na trochę więcej swobody we wzajemnych kontaktach. Początek sezonu takich spotkań przypadał właśnie na przełom kwietnia i maja - czas, w którym sprzyjała im pogoda, długość dnia i rozkwitająca bujnie przyroda.

Jeszcze ćwierć wieku temu to właśnie wieczorne spotkania przy ognisku były najpopularniejszą formą imprez pod gołym niebem. Pieczenie kiełbasek na drewnianych kijkach, zakopywanie w popiele ziemniaków do upieczenia, wspólne śpiewanie i opowiadanie historii - to nie tylko wspomnienia z harcerskich obozów.

Proste jedzenie, zakrapiane oczywiście polską wódką, dobry humor i domowe środki przeciwkomarowe - tak wyglądał przepis na wyśmienitą zabawę jeszcze pod koniec lat 80-tych. Jednakże po zmianach ustrojowych przez otwarte granice dotarła nowa moda - na grillowanie. Słowa grill i barbecue to po angielsku opiekanie, przyrządzanie potraw z rusztu, ale także nazwa przyjęć podczas których takie potrawy stanowią główny składnik menu. W ciągu kilku lat to właśnie grill stał się w Polsce synonimem towarzyskiego spotkania na wolnym powietrzu. Po części zmianę tę spowodowało ochocze włączenie się powstających właśnie sieci dużych sklepów do propagowania nowego zwyczaju, po części szybkie włączenie nowej formy podawania posiłków do żelaznego menu organizowanych z różnych okazji festynów na wolnym powietrzu. Najważniejszy jednak okazał się fakt, że sama formuła grilla pozwala praktycznie każdemu zorganizować takie przyjęcie.

Co roku o tej porze w sprzedaży pojawia się ogromna - możemy wybierać w urządzeniach stacjonarnych, przenośnych a nawet jednorazowych. Oprócz grilli na węgiel drzewny możemy wybrać urządzenia zasilane gazem lub prądem elektrycznym (te ostatnie można stosować nawet na balkonach, bez obawy o pożar czy skargi sąsiadów). Koszt to od kilkunastu złotych do wielu tysięcy za duże urządzenia wyposażone w dodatkowe akcesoria.

Jednak najważniejsze jest to, co położymy na ruszcie. Nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także . Warto więc na przykład zastąpić tradycyjną kiełbasę filetami drobiowymi a jeszcze lepiej rybami. Podany z grilla łosoś, pstrąg czy inna tłusta ryba to doskonałe danie, zwłaszcza w towarzystwie grillowanych warzyw.

Grillować można zresztą wszystko - także deser można przynajmniej częściowo przyrządzić w ten właśnie sposób. Idealnie nadają się do tego twarde owoce takie jak jabłka, gruszki czy ananas. Można je piec w całości, lub pokrojone, owinięte w folię aluminiową, z dodatkiem miodu i korzennych przypraw. Potem wystarczy tylko na przykład dodać lody...

Przy samym procesie grillowania ważne jest dostosowanie temperatury opiekania i jego długości do rodzaju pieczonej potrawy. Zbyt wysoka temperatura stanowi zagrożenie nie tylko dla smaku ale też dla naszych żołądków, sprzyja bowiem tworzeniu się niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Także niedopieczenie, zwłaszcza w przypadku drobiu, może nieść ze sobą przykre konsekwencje.

Pamiętajmy o zachowaniu higieny i zasad bezpiecznego przechowywania żywności. Jeśli to możliwe przeznaczone do grillowania produkty, przynośmy prosto z domowej lodówki, w innym wypadku warto zaopatrzyć się w torby i pojemniki termiczne. Wysoka temperatura otoczenia sprzyja rozwojowi niebezpiecznych drobnoustrojów. W chłodnym miejscu powinny być przygotowywane także inne produkty - sałatki, sosy, dodatki i napoje.

Bez względu na to, gdzie urządzamy spotkanie przy grillu nie wolno zapomnieć o bezpieczeństwie przeciwpożarowym. Urządzenie należy ustawić w takim miejscu i w taki sposób, by nie zagrażało otoczeniu. Nie wolno zostawiać rozpalonego grilla nawet na chwilę bez kontroli, a po zakończeniu pieczenia należy dokładnie go wygasić. Warto mieć także przy sobie pojemnik z wodą przeznaczoną do szybkiego gaszenia. W pobliże grilla pod żadnym pozorem nie wolno dopuszczać małych dzieci.

Bezpieczeństwo dotyczy także naszego zachowania. Oczywiście, spotkania towarzyskie tego typu to także alkohol, ale należy zachować w jego piciu daleko idący umiar. Dotyczy to zwłaszcza osób obsługujących grill - one powinny zdecydowanie być trzeźwe. Pamiętajmy też, że jeśli decydujemy się wybrać na zakrapiane alkoholem spotkanie, samochód należy zostawić w domu i zorganizować sobie inny transport.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy