Strona głównaPasjeJak mogą oszczędzać miłośnicy literatury

Jak mogą oszczędzać miłośnicy literatury

Statystyki nie są zadowalające, z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że w ubiegłym roku jedynie 50% Polaków przeczytało książkę. Dość liczna jest jednak grupa prawdziwych miłośników literatury, którzy na książki wydają nieraz krocie. Jak pogodzić miłość do literatury z niezbyt zasobnym portfelem?
Jak mogą oszczędzać miłośnicy literatury [© Monkey Business - Fotolia.com] „Poziom czytelnictwa w Polsce jest dość stabilny, od lat oscyluje wokół 50%, czyli od lat co drugi Polak czyta przynajmniej jedną książkę rocznie. Podobnie jest w całej Europie. W tym roku wyniki są nieznacznie gorsze, niż w latach poprzednich,” powiedziała Katarzyna Wolff z Instytutu Książki i czytelnictwa BN.

32% badanych przeczytało od jednej do sześciu książek, a ponad 17% zadeklarowało, że przeczytało ponad siedem. Na wspomniane statystyki ma m. in. wpływ wysoka cena książek. Najbardziej narzekają na nią jednak miłośnicy literatury, zakupy nowych pozycji mogą być bardzo bolesne dla kieszeni czytelników.

Eksperci z saga zone podpowiadają, jak ograniczyć wydatki na książki, nie rezygnując przy tym z pasji jaką jest czytanie:

- Nie przepłacaj. Najwyższe ceny książek utrzymują się przez kilka tygodni po publikacji, warto przeczekać ten gorący czas i nabyć lekturę trochę taniej. Doskonałą okazją do nabycia książki po niższej cenie są wyprzedaże i promocje w księgarniach.

- Nie należy zapominać o antykwariatach, można w nich znaleźć długo wypatrywane książki w znacznie niższej cenie. Przeszukiwanie przepastnych półek antykwariatu może się okazać opłacalne dla entuzjastów różnych gatunków literackich, zdarza się, że wśród popularnych publikacji znajdują się białe kruki. Pamiętaj, że w antykwariacie można nie tylko kupić ale i sprzedać książki - na przykład te, które nie są Ci potrzebne.

- Spróbuj, zanim kupisz. Oszczędni nie kupują bez zastanowienia, szukają najpierw fachowych opinii o książce i sami czytają fragmenty wybranej publikacji. Nawet w wielu księgarniach na wygodnych kanapach i z kubkiem kawy można spokojnie oddać się lekturze. Na licznych stronach internetowych sklepów i w profesjonalnych serwisach można zapoznać się z recenzjami interesujących nas dzieł.

- Przeszukuj aukcje. W internetowych serwisach aukcyjnych można znaleźć wiele interesujących książek po przystępnej cenie. Jeśli trafisz na oferty ze swojej miejscowości, nie musisz nawet ponosić kosztów wysyłki - wystarczy osobiście odebrać wylicytowaną pozycję. A aukcjach możesz także spróbować swoich sił jak sprzedający książki.

- Ściągnij tekst. W sieci znajduje się obecnie wiele stron, z których można ściągnąć klasyczne dzieła literackie, teksty edukacyjne, prace uczonych. Na portalach angielskojęzycznych dostępne są zarówno dzieła Szekspira, jak i książki o algebrze. Polskie strony również oferują utwory klasyczne, np. znajdziemy m. in. dzieła Platona, Arystotelesa, św. Augustyna, czy Tacyta.

- Weź udział w akcji „Uwolnij książkę”. Przedsięwzięcie to po raz pierwszy podjęto w Polsce w 2003 roku. Akcja polega na tym, iż zgłoszone tytuły zostawiane są w miejscach publicznych: na ławkach w parkach, w środkach komunikacji miejskiej, w kawiarniach.

Przechodzień, który weźmie książkę, powinien, po jej przeczytaniu, udostępnić ją innym. Informacje o znalezionych książkach czytelnicy powinni zostawiać w Internecie w serwisie - stronie internetowej organizatorów akcji.

- Zamień się. Część książek po jednokrotnym przeczytaniu bezużytecznie zalega w naszych domowych bibliotekach. Może warto poszukać kogoś, komu przydadzą się niepotrzebne nam pozycje i otrzymać w zamian ciekawą lekturę? Teraz wymiany książek można dokonać także przez internet - korzystając na przykład z serwisu .

- Wykorzystaj fora internetowe. Użytkownicy danego forum nierzadko dzielą wspólne pasje. Napisz post, być może książka, której szukasz znajduje się w posiadaniu znajome(j)go z forum. Warto zajrzeć np na

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:29:20, 14-03-2008 Danka

    Jakoś wszyscy zapomnieli, że istnieją (jednak!) biblioteki! Można się zapisać do paru jednocześnie, żeby sobie zapewnić większe możliwości dostępu. Niektóre są skomputeryzowane, można sprawdzić zasoby przez internet, także zamówić wybraną pozycję tą drogą! Przecież tylko niektóre książki, najczęściej poezje, albo popularno-naukowe chcemy mić stale i na własność!
    ... zobacz więcej
  • 10:52:45, 15-06-2008 Lila

    It go with God, psiakrew.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy